Meny

JAKTPROVSRESULTAT 2017

OBS! Resultat från prov utanför Bretonklubbens regi (SKF och utomlands) får ni själva skicka in till hemsidan. Dessa resultat liksom övriga frågor om rapporteringen skickas till jaktprov@breton.se
Statuter för Årets breton

Antal premier i Mars                   6      
Antal premier i April                   47
Antal premier i Augusti         
Antal premier i September  
Antal premier i Oktober      
Antal premier i November
                      

Jaktprovsresultat 2017

Unghundsklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Almkullens Glittra Herak De La Plaine Marat
Almkullens Aska
Maria Orresol
Patrich Orresol
2/4 Fjäll
29/4 Fjäll
1HP
1
5p,4p
Almkullens Gaia Herak De La Plaine Marat
Almkullens Aska
Louise Sandström
Cristher Sandström
28/4 Fjäll
30/4 Fjäll
3
1
1p,4p
Blacklady Eia
Storbakken’s Isabella
Pär Forsberg 28/4 Fjäll
29/4 Fjäll
1
3
4p,1p
Blackleiah Eia
Storbakken’s Isabella
Olle Olsson 1/4 Fjäll 1 4p
Ismenningens E-Saga Tromsörypa’s Ad Tim
Sætertunets Mille
Anders Herje 28/4 Fjäll 1  
Rickardssons Siri Vinterfjellets Bp Pippen
Rickardssons Nova
Ulf Rickardsson 2/4 Fjäll 1 4p
Smedgattu Bibie Orreskogen’s B-Röm
Smedgattu Malva
Bengt Persson 1/4 Fjäll 3 1p
Steggkjerret´s Nova Orreskogen’s E-Olseen
Saetertunets Tyra
Kristina Larsson
Magnus Larsson
8/4 Fjäll 2 N  
Suhlegan Nellie Suhlegan Jagger
Cast-A-Britt Littlr Dorrit
Niklas Bodin 1/4 Fjäll 1 4p
Vestre Demmas Durga Omasvarre’s aj Orion
Tulla
Karl Underland 28/4 Fjäll
29/4 Fjäll
1
1
 

 

Jaktprovsresultat 2017

Öppenklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Ajakawis Alice Carl d’Ar Roc’H Bernez
Snöfjällets Fiffi-Fc
Aina Jansson
Nisse Sandberg
30/4 Fjäll 2  
Ajakawis Bossen First Bullet Samson Sorensen
Strömforsens Liva
Robert Källström 11/3 Fjäll 2 2p
Almkullens Ella Carl d’Ar Roc’H Bernez
Almkullens Aska
Börje Nilsson 1/4 Fjäll 2 2p
Blackpeggy Ismenningens A-Kasper
Storbakken’s Isabella
Johan Lindahl 22/4 Fjäll 1 N 3p
Crilos D Sigfrid Lill-Gemons Mac-Nevis
Suhlegan Dibla
Paul Lundblad 28/4 Fjäll
30/4 Fjäll
2
1
2p,4p
Eirams Jaffa Jer Järnet Gandhi De Tremouard
Eirams Raska Rivjärn
Marie Nylander 15/4 Fält 2 sär  
Eirams Nikki Nonstop Bourdon De L’Ardour
Eirams Raska Rivjärn
Erik Sandström 29/4 Fjäll 2 2p
Fiskonfjällets Enock Tromsörypa’s Ad Tim
Almkullens Akira
Jesper Risberg 28/4 Fjäll 2 2p
Ismenningens C-frøya Raunakkens Turbo
Ismenningens A-lotta
Anders Herje 28/4 Fjäll
29/4 Fjäll
3
2
 
Ismenningens C-tore Hund Raunakkens Turbo
Ismenningens A-lotta
Kåre Herje
Brian Herje
28/4 Fjäll 1  
Jaktåsens Zp Riva Eirams Pigge Primus
Te Zmila
Niclas Lundqvist, Ida-marie Lundqvist 29/4 Fjäll 3 1p
Kvikksteps Akka Orreskogen’s B-Röm
Femme Fatale De La Source aux perdrix
Filip Örnerkrans 11/3 Fjäll
12/3 Fjäll
2
2
2p,2p
Loka Tromsörypa’s Ta Sigge
Tilleråsen’s Zelma
Jan Samuelsson 28/4 Fjäll 3 1p
Pålamalmens Jippie Flax Vom Hainfelsen
De Winde’s Esept
Emil Werner 22/4 Fjäll 3 1p
Red Garlic’s X Jameson Fönsvigs Darwin
Bijan’s Lexus
Per-Ivar Norell 1/4 Fjäll
2/4 Fjäll
3
3
1p+1p
Reisavannet’s Zr-zigge Rollex
Locar’s Shooting Star Zela
Per Ola Patomella 28/4 Fjäll 2 2p
Rickardssons Siri Vinterfjellets Bp Pippen
Rickardssons Nova
Ulf Rickardsson 29/4 Fjäll 2 2p
Sally Eirams Otrolige Origo
Sa Kira
Anders Burwall 11/3 Fjäll 2 2p
Strömforsens Kace Raunakkens Turbo
Eirams Ramsa Raring
Andreas Sundqvist 28/4 Fjäll 2 2p
Suhlegan Label Five Raunakkens Cox
Suhlegan Janis Joplin
Lennart Berglund 30/4 Fjäll 3 1p
Suhlegan Like a Hurricane Raunakkens Cox
Suhlegan Janis Joplin
Isabell Bergkvist 1/4 Fjäll 2 2p
Synnermoen’s Jack Litjåsen’s P
Reisavannet’s Ja-Ayla
Anders Hennerfors 1/4 Fjäll
2/4 Fjäll
1
2
4p,2p
Vakkuniva-Tarzan:s Ts Nike First Bullet Samson Sorensen
Tess
Magnus Löfgren 12/3 Fjäll 3 1p
Vistasdalens Boss Reisavannet’s Zb-Sam
Axa
Ronnie Jansson 30/4 Fjäll 2  

 

Jaktprovsresultat 2017

Elitklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Blackmolly Ismenningens A-Kasper
Storbakken’s Isabella
Brian Herje 28/4 Fjäll 2  
Blackpeggy Ismenningens A-Kasper
Storbakken’s Isabella
Johan Lindahl 29/4 Fjäll 2 3p
(3p)
Lill-Gemons Chilli Långnils Adstens Nobel Nitro
Höghalsens Wb Rispan
Ulf Graipe 12/3 Fjäll
22/4 Fjäll
28/4 Fjäll
29/4 Fjäll
2
1 HP
2
1
3p,6p,5p
Lill-Gemons Mac-Nevis Bekkauren’s D-Stoy
Höghalsens Wb Rispan
Lennart Berglund 30/4 Fjäll 1 5p
Synnermoens Jack Litjåsen’s P
Reisavannet’s Ja-Ayla
Anders Hennerfors 22/4 Fjäll
29/4 Fjäll
1
3
5p,(4p,2p)
Vakkuniva-Tarzan:s Tr Tindra Litjåsen’s De René
Tess
Joacim Almgren 29/4 Fjäll 1  

 

Jaktprovsresultat 2017

Vinnarklass/Segrarklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

           
           

Dat.=Datum
kv=kval
fin=final
N=Norge
Dk=Danmark
MC= Medelhavscupen (Dk)
sär=särskilt prov, det räknas ej in i Årets Hund/Unghund
Skl=Segrarklass (Sverige)
Vk=Vinnarklass (N)
HP=Hederspris
P=Poäng

Ett stort tack till våra sponsorer, Ni bidrar starkt till verksamheten i klubben!

appetitt-webann

svedea