Meny

JAKTPROVSRESULTAT 2017

OBS! Resultat från prov utanför Bretonklubbens regi (SKF och utomlands) får ni själva skicka in till hemsidan. Dessa resultat liksom övriga frågor om rapporteringen skickas till jaktprov@breton.se
Statuter för Årets breton

Antal premier i Mars                     6      
Antal premier i April                   47
Antal premier i Augusti               9
Antal premier i September        22
Antal premier i Oktober             9
Antal premier i November
       14             

Jaktprovsresultat 2017

Unghundsklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Almkullens Gaia Herak De La Plaine Marat
Almkullens Aska
Louise Sandström
Cristher Sandström
28/4 Fjäll
30/4 Fjäll
1/9 skog
16/9 Fjäll
3
1
2
2
4p,2p,2p
= 8p
Almkullens Gideon Herak De La Plaine Marat
Almkullens Aska
Sangita Jonsson
Mikael Jonsson
30/9 Fält
1/10 Fält
1
1
4p,4p
= 8p
Almkullens Gimli Herak De La Plaine Marat
Almkullens Aska
Mirjam Landholm 5/11 Fält 1 4p
Almkullens Glittra Herak De La Plaine Marat
Almkullens Aska
Maria Orresol
Patrich Orresol
2/4 Fjäll
29/4 Fjäll
19/8 Fjäll
1HP
1
1
5p,4p,4p
= 13p
Azlandos Cointreau Lill-Gemons Mac
Majaniemen Hazzel Kahluna
Tomas Andersson 5/11 Fält 2 sär  
Creme Cracker’s Mexx Hipso Du Val Aux Miroirs
Tresallier Flitters
Eva Olausson 30/9 Fält
1/10 Fält
7/10 Fält
2
3
3
2p,1p,1p
= 4p
Blacklady Eia
Storbakken’s Isabella
Pär Forsberg 28/4 Fjäll
29/4 Fjäll
1
3
4p,1p
= 5p
Blackleiah Eia
Storbakken’s Isabella
Olle Olsson 1/4 Fjäll 1 4p
Eirams Heta Herta Hipso Du Val Aux Miroirs
Ebene Des Amis De La Lande
Marie Nylander 4/11 2 sär  
Eirams Herax Hardi Hipso Du Val Aux Miroirs
Ebene Des Amis De La Lande
Patrik Frisk
Amir Zand
6/11 Fält 1 HP sär  
Ismenningens E-Saga Tromsörypa’s Ad Tim
Sætertunets Mille
Anders Herje 28/4 Fjäll 1  
Klaphattens Franz Bourdon De L’Ardour
Asta
Reza Aslani 14/10 Fält 1 4p
Miss des Bois de Gland  Cyrano De Saint Lubin
Erene De Keranlouan
Anna Josephson 29/9 Fält 1 sär  
Mustang des Bois de Gland  Cyrano De Saint Lubin
Erene De Keranlouan
Ulrika Lundblad 29/9 Fält 1 sär  
Oltokkens Roxy Tromsörypa’s Ta Sigge
Oltokkens Sally
Hasse 4/11 Fält 1 sär  
Oltokkens Speedo Tromsörypa’s Ta Sigge
Oltokkens Sally
Stig-Åke ”Pigge” Göransson 17/9 Fjäll 2 2p
Oltokkens Tara Tromsörypa’s Ta Sigge
Oltokkens Sally
Kenth Strandberg 1/9 skog 2 2p
Rickardssons Siri Vinterfjellets Bp Pippen
Rickardssons Nova
Ulf Rickardsson 2/4 Fjäll 1 4p
Smedgattu Bibie Orreskogen’s B-Röm
Smedgattu Malva
Bengt Persson 1/4 Fjäll
19/8 Fjäll
20/8 Fjäll
3
2
2

1p,2p,2p
= 5p
Smedgattu Cesar Orreskogen’s B-Röm
Smedgattu Malva
Robert Lindström 30/9 Fält 3 1p
Smedgattu Enzo Orreskogen’s B-Röm
Smedgattu Malva
Carina Hedström
Niklas Hedström
14/10 2 2p
Splitrivers Acqua Raunakkens Cox
Suhlegan Kelly
Ingvar Johansson  30/9 Fält 1 4p
Steggkjerret´s Nova Orreskogen’s E-Olseen
Saetertunets Tyra
Kristina Larsson
Magnus Larsson
8/4 Fjäll
19/8 Fjäll
2 N
2
2p
Stevnsåen’s Lotto Gribskoven’s Caesar
Stevnsåen’s Fendi
Nisse Sjögren 1/10 Fält 2 2p
Suhlegan Nellie Suhlegan Jagger
Cast-A-Britt Littlr Dorrit
Niklas Bodin 1/4 Fjäll 1 4p
Suhlegan Obelix Orreskogen’s B-Röm
Suhlegan Felicia Försvann
Gunnar Guttormsen 17/9 Fjäll 1  
Vestre Demmas Durga Omasvarre’s aj Orion
Tulla
Karl Underland 28/4 Fjäll
29/4 Fjäll
1
1
 

 

Jaktprovsresultat 2017

Öppenklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Ajakawis Alice Carl d’Ar Roc’H Bernez
Snöfjällets Fiffi-Fc
Aina Jansson
Nisse Sandberg
30/4 Fjäll 2 2p
Ajakawis Bossen First Bullet Samson Sorensen
Strömforsens Liva
Robert Källström 11/3 Fjäll 2 2p
Almkullens Castro Midtvejs Loke
Pålamalmens Elva
Peter Boustedt 16/9 Fält
1/10 Fält
3
2
1p,2p
Almkullens Demi Fabian Du Vallon De La Rigaude
Tors Riva
Ove Svanberg 21/10 Fält 1 4p
Almkullens Ella Carl d’Ar Roc’H Bernez
Almkullens Aska
Börje Nilsson 1/4 Fjäll 2 2p
Almkullens Freja Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Anders Ylen 30/9 Fält 1 4p
Blackpeggy Ismenningens A-Kasper
Storbakken’s Isabella
Johan Lindahl 22/4 Fjäll 1 N 3p
Crilos D Sigfrid Lill-Gemons Mac-Nevis
Suhlegan Dibla
Paul Lundblad 28/4 Fjäll
30/4 Fjäll
2
1
2p,4p
= 6p
Eirams Jaffa Jer Järnet Gandhi De Tremouard
Eirams Raska Rivjärn
Marie Nylander 15/4 Fält
1/10 Fält
2 sär
3
1p
Eirams Nikki Nonstop Bourdon De L’Ardour
Eirams Raska Rivjärn
Erik Sandström 29/4 Fjäll 2 2p
Fiskonfjällets Enock Tromsörypa’s Ad Tim
Almkullens Akira
Jesper Risberg 28/4 Fjäll 2 2p
Gaia Fönsvigs Darwin
Brekkesagas Nikki
Susanne Löfgren/
Helge Larssen
19/8 Fjäll 2 2p
Ismenningens C-frøya Raunakkens Turbo
Ismenningens A-lotta
Anders Herje 28/4 Fjäll
29/4 Fjäll
3
2
 
Ismenningens C-tore Hund Raunakkens Turbo
Ismenningens A-lotta
Kåre Herje
Brian Herje
28/4 Fjäll 1  
Jaktåsens Zp Riva Eirams Pigge Primus
Te Zmila
Niclas Lundqvist, Ida-marie Lundqvist 29/4 Fjäll 3 1p
Kvikksteps Akka Orreskogen’s B-Röm
Femme Fatale De La Source aux perdrix
Filip Örnerkrans 11/3 Fjäll
12/3 Fjäll
2
2
2p,2p
= 4p
Loka Tromsörypa’s Ta Sigge
Tilleråsen’s Zelma
Jan Samuelsson 28/4 Fjäll 3 1p
Oltokkens Sally Eirams Otrolige Origo
Sa Kira
Anders Burwall 11/3 Fjäll
17/8 Skog
2
1 sär
2p
Pålamalmens Jippie Flax Vom Hainfelsen
De Winde’s Esept
Emil Werner 22/4 Fjäll 3 1p
Pålamalmens  Kingen Delos Vom Schwanenberg
Pålamalmens El Cobra
Robert Källström 6/11 Fält 2 sär  
Red Garlic’s X Jameson Fönsvigs Darwin
Bijan’s Lexus
Per-Ivar Norell 1/4 Fjäll
2/4 Fjäll
3
3
1p,1p
= 2p
Reisavannet’s Zr-zigge Rollex
Locar’s Shooting Star Zela
Per Ola Patomella 28/4 Fjäll 2 2p
Rickardssons Hälga Vinterfjellets Bp Pippen
Rickardssons Nova
Agneta Bernardzon 16/9 Fjäll 3 1p
Rickardssons Siri Vinterfjellets Bp Pippen
Rickardssons Nova
Ulf Rickardsson 29/4 Fjäll 2 2p
Strandbys Bonjour Stenhöj Noah
Aulumboens Becky
Maine Sterner 1/10 Fält 1 4p
Strömforsens Kace Raunakkens Turbo
Eirams Ramsa Raring
Andreas Sundqvist 28/4 Fjäll 2 2p
Strömforsens Klara Raunakkens Turbo
Eirams Ramsa Raring
Margareta Lundkvist 4/11 Fält 3 sär  
Suhlegan Label Five Raunakkens Cox
Suhlegan Janis Joplin
Lennart Berglund 30/4 Fjäll
19/8 Fjäll
3
2
1p,2p
= 3p
Suhlegan Like a Hurricane Raunakkens Cox
Suhlegan Janis Joplin
Isabell Bergkvist 1/4 Fjäll 2 2p
Synnermoen’s Jack Litjåsen’s P
Reisavannet’s Ja-Ayla
Anders Hennerfors 1/4 Fjäll
2/4 Fjäll
1
2
4p,2p
= 6p
Tiellas ck Axa Ismenningens A-Kasper
Pålamalmens El Cobra
Åsa Bagger 4/11 Fält
5/11
2 sär
1 sär
 
Tiellas Ki Dirty Harry Ilex Des Marais Du Piat
Pålamalmens Krozza
Annacarin Vikman/
Erling Vikman
26/8 Skog
1 sär  
Tiellas Ki Dyra Duracell Ilex Des Marais Du Piat
Pålamalmens Krozza
Lina Andersson 26/8 Skog 1 sär  
Vakkuniva-Tarzan:s Ts Nike First Bullet Samson Sorensen
Tess
Magnus Löfgren 12/3 Fjäll 3 1p
Vakkuniva-Tarzan:s Ts Tara First Bullet Samson Sorensen
Tess
Joachim Almgren 16/9 Fjäll
17/9 Fjäll
2
2
 
Vistasdalens Boss Reisavannet’s Zb-Sam
Axa
Ronnie Jansson 30/4 Fjäll 2  

 

Jaktprovsresultat 2017

Elitklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Almkullens Foppa Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Pia Jelkeståhl 4/11 Fält 2 sär  
Axa Ripkullens Rollex
Staurin’s Kutta
Ronnie Jansson 16/9 Fjäll
17/9 Fjäll
2
3
 
Blackmolly Ismenningens A-Kasper
Storbakken’s Isabella
Brian Herje 28/4 Fjäll 2  
Blackpeggy Ismenningens A-Kasper
Storbakken’s Isabella
Johan Lindahl 29/4 Fjäll 2 3p
(3p)
Fönsvigs Jadore Cyrano De Saint Lubin
Fönsvigs Debit
Kjell Björne 5/11 Fält 2 3p
Kenzo Cyrano De Saint Lubin
Stevnsåen’s Mirell
Thomas Klit 22/9 Fjäll 2  
Lill-Gemons Chilli Långnils Adstens Nobel Nitro
Höghalsens Wb Rispan
Ulf Graipe 12/3 Fjäll
22/4 Fjäll
28/4 Fjäll
29/4 Fjäll
2
1 HP
2
1
3p,6p,5p
= 14p
Lill-Gemons Mac-Nevis Bekkauren’s D-Stoy
Höghalsens Wb Rispan
Lennart Berglund 30/4 Fjäll
6/11 Fält
1
1 HP sär
5p
Mizoras Disco Ripkullens Rollex
My Cherie
Stig Lindskog 30/9 Fält 3 1p
Smedgattu Carrera Orreskogen’s B-Röm
Red Garlic’s Korint
Barbro Ågren
Mats Ågren
6/11 Fält 2 sär  
Synnermoen’s Jack Litjåsen’s P
Reisavannet’s Ja-Ayla
Anders Hennerfors 22/4 Fjäll
29/4 Fjäll
1
3
5p(4p,2p)
= 11p
Tiellas Ki Dirty Harry Ilex Des Marais Du Piat
Pålamalmens Krozza
Annacarin Vikman/
Erling Vikman
27/8 Skog
24/9 Fjäll
2 sär
2
3p
Tiellas KI Dyra Duracell Ilex Des Marais Du Piat
Pålamalmens Krozza
Lina Andersson 5/11 Fält 2 sär  
Vakkuniva-Tarzan:s Tr Tindra Litjåsen’s De René
Tess
Joacim Almgren 29/4 Fjäll
9/9 Fjäll
1
2
 

 

Jaktprovsresultat 2017

Vinnarklass/Segrarklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

           
           

Dat.=Datum
kv=kval
fin=final
N=Norge
Dk=Danmark
MC= Medelhavscupen (Dk)
sär=särskilt prov, det räknas ej in i Årets Hund/Unghund
Skl=Segrarklass (Sverige)
Vk=Vinnarklass (N)
HP=Hederspris
P=Poäng

Ett stort tack till våra sponsorer, Ni bidrar starkt till verksamheten i klubben!

appetitt-webann

svedea