Meny

Jaktprovsresultat 2015

Utförliga jaktprovsresultat med domarens kritik:
Provresultat mar-nov 2015 (kronologisk)
Provresultat per hund 2015 (alfabetisk)
Eventuella korrigeringar anmälas till sekreterare@breton.se

OBS: Resultat från tävlingar utomlands liksom övriga frågor om rapporteringen skickas till jaktprov@breton.se

Antal hundar till pris i Februari        1                  Årets Unghund är markerad med Gul färg
Antal hundar till pris i Mars               12               Årets Hund är markerad med Rosa färg
Antal hundar till pris i April               38
Antal hundar till pris i Augusti          8
Antal hundar till pris i September    19
Antal hundar till pris i Oktober         32
Antal hundar till pris i November     19

Jaktprovsresultat 2015

Unghundsklass

  Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat./Typ

Pris 

Poäng

Ajakawis Alice Carl D’ar Roc’h Bernez
Snöfjällets Fiffi-Fc
Aina Nilsson
Nils Sandberg
30/8  Fjäll
25/9   Fjäll
1
1 kv. N
3+3=6P
Almkullens Eamon Carl D’ar Roc’h Bernez
Almkullens Aska
Rikard Henriksson 10/10 Fält 1 HP 3+1=4P
Almkullens Ebba Carl D’ar Roc’h Bernez
Almkullens Aska
Karin Eriksson 19/4  Fjäll 2 2P
Almkullens Ella Carl D’ar Roc’h Bernez
Almkullens Aska
Börje Nilsson 19/9   Fält
10/10 Fält
11/10 Fält
2
2
2
2+2+2=6P
Almkullens Embla Carl D’ar Roc’h Bernez
Almkullens Aska
Helge Larsen 19/9   Fält
10/10 Fält
18/10 Fält
7/11    Fält
2
2
3
1
2+2+1+3+
(2Ökl)=10P
Almkullens Eros Carl D’ar Roc’h Bernez
Almkullens Aska
Anders Eriksson/
Tove Löfström
10/10 Fält 1 HP 3+1=4P
Blackpeggy Ismenningens A-Kasper
Storbakken’s Isabella
Johan Lindahl 11/4  Fjäll
17/4  Fjäll
18/4  Fjäll
19/4  Fjäll
2 N
1
1
1
2+3+3+3=      11P
Fönsvigs Jadore Cyrano De Saint Lubin
Fönsvigs Debit
Kjell Björne 31/10 Fält 1 3p
Gribskoven’s Sleipner Stenhöj Noah
Gribskoven’s Bertha
Åsa Mäkitalo 19/9  Fjäll 1 3P
Jaktåsens ZP Winna Eirams Pigge Primus
Te Zmila
Lena Byholm 17/4  Fjäll 3 1P
Jerpsetra’s Freja Hot Chilli
Holmevass D Gyda
Peter Engelbrektsson 24/10 Fält
25/10 Fält
7/11    Fält
8/11    Fält
2
1
1
2
2+3+3+2=10P
Klaphattens Royce Clint De L’Ardour
Asta
Reza Aslani/
Sören Mulvad
10/10 Fält 1 3+(2Ekl)=5P
Kvikksteps Akka Orreskogen’s B-Röm
Femme Fatale De La Sourse Aux Perdrix
Filip Örnerkrans 17/4   Fjäll
18/4  Fjäll
1
1 HP
3+3+1=7P
Ripkullens Raja Suhlegan Spey
Ripkullens Rissla
Christina Persson 7/3    Fjäll
21/3  Fjäll
17/4  Fjäll
1
3
1
3+1+3=7P
Sally Eirams Otrolige Origo
Sa Kira
Anders Burwall 7/3    Fjäll 1 3P
Smedgattu Malva Reisavannet’s D-Hårek
Red Garlic’s Korint
Bibi Staaf/Amir Zand
Bibi Staaf/
Agneta Andesson
12/4   Fält
31/10 Fält
1/11    Fält
1
1 HP Sär
2 Sär
3+(4Ökl)=7P
Smedgattu Rozzy Reisavannet’s D-Hårek
Red Garlic’s Korint
Helena Sundström Roselin/
Benny Roselin
11/10  Fält
17/10 Fält
18/10 Fält
1/11    Fält
2
2
3
1 Sär
2+2+1=5P
Strandbys Bonjour Stenhöj Noah
Aulumboens Becky
Maine Sterner 11/10  Fält 2 2P
Strömforsens Kace Raunakkens Turbo
Eirams Ramsa Raring
Andreas Sundqvist 12/9  Fjäll 1 3P
Strömforsens Klara Raunakkens Turbo
Eirams Ramsa Raring
Margareta Lundqvist 1/11    Fält 1 Sär  
Strömforsens Kolt Raunakkens Turbo
Eirams Ramsa Raring
Anneli Westerlund 31/10 Fält 1 Sär  
Suhlegan Kelly Suhlegan Hevi Rock
Suhlegan Felicia Försvann
Ingvar Johansson 17/4  Fjäll
19/4  Fjäll
1 HP
1
3+1+3=7P
Vakkuniva-Tarzan:s T/S Nike First Bullet Samson Sorensen
Tess
Magnus Löfgren 17/4  Fjäll 3 1P
Vakkuniva-Tarzan:s T/S Tara First Bullet Samson Sorensen
Tess
Joachim Almgren 25/4  Fjäll
26/4  Fjäll
6/9    Fjäll
2
2
2 N
2+2+2=6P

 

 Jaktprovsresultat 2015

Öppenklass

Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat./Typ

Pris

Poäng

Almkullens Alonso Stevnsåen’s Valde
Pålamalmens Elva
Mats Andersson 21/3 Fjäll
22/3 Fjäll
2
1
2+3=5P
Almkullens Bijou Fönsvigs Darwin
Tors Riva
Robert Hansson 10/10 Fält 3 1P
Almkullens Calla Midtvejs Loke
Pålamalmens Elva
Pontus Ekman 17/4 Fjäll
18/4 Fjäll
19/4 Fjäll
10/10 Fält
11/10 Fält
2
2
2
3
1
2+2+2+1+3
=10p
Almkullens Castro Midtvejs Loke
Pålamalmens Elva
Peter Boustedt 3/4  Fält
4/4  Fält
13/9 Fjäll
2 Dk
2 Dk
3
1+1=2P
Almkullens Embla Carl d’Ar Roc’H Bernez
Almkullens Aska
Helge Larsen 14/11 Fält 2 2P
Axa Ripkullens Rollex
Staurin’s Kutta
Ronnie Jansson 29/8 Fjäll 1 3P
Eirams Listige
L-Micko
Dirk Vom Schwanenberg
Eirams Raska Rivjärn
Nisse Sjögren 25/10 Fält
31/10 Fält
2 Sär
2
 2P
Gaia Fönsvigs Darwin
Brekkesagas Nikki
Susanne Löfgren 11/10 Fält
8/11   Fält
27/11 Fält
3
2
2
1+2+2=5P
Isa Brustindens D Donn Rolig
Susie
Maria Orresol/
Patrich Orresol
6/9  Skog 1 3P
Klaphattens  Royce Clint De L’Ardour
Asta
Reza Aslani/
Agneta Andersson
31/10 Fält 1 HP Sär  
Lill-Gemons Asti Bekkauren’s D-Stoy
Höghalsens Wb Rispan
Ulf Ekbäck 17/4 Fjäll 1 3P
Lill-Gemons Chilli Långnils Adstens Nobel Nitro
Höghalsens Wb Rispan
Ulf Graipe 22/3 Fjäll 1 3P
Mizoras´s Disco Ripkullens Rollex
My Cherie
Stig Lindskog 10/10 Fält
11/10 Fält
3
1
1+3+(2Ekl)=6P
Pålamalmens Kingen Delos Vom Schwanenberg
Pålamalmens El Cobra
Robert Källström 21/3 Fjäll
22/3 Fjäll
3
2
1+2=3P
Red Garlic´s Kayenne Malthe
Bijan’s Lexus
Mats Ågren 13/9 Fjäll 3 1P
Ripvidets Garbo Bekkauren’s D-Stoy
Suhlegan Diana
Helena Diedrichs 13/9 Fjäll 3 1P
Ripvidets Gnista Bekkauren’s D-Stoy
Suhlegan Diana
Anna Norén 22/3 Fjäll
13/9 Fjäll
3
2
1+2=3P
Sally Eirams Otrolige Origo
Sa Kira
Anders Burwall 18/4 Fjäll
19/4 Fjäll
2
3
2+1=3P
Smedgattu Malva Reisavannet’s D-Hårek
Red Garlic’s Korint
Bibi Staaf/Sören Mulvad
Bibi Staaf/Amir Zand
7/11 Fält
8/11 Fält
2
2
2+2+(3Ukl)
=7P
Smedgattu Carrera Orreskogen’s B-Röm
Red Garlic’s Korint
Mats Ågren/Amir Zand
Mats Ågren
11/4 Fält
7/11
1
2
3+2=5P
Tresallier Fleus De Lys Uman Du Bois Courcol
Catja Vom Junkenhof
Tove Lövås 19/4 Fjäll 1 3P
Van’t Passant Humiko Vulcain De Saint Lubin
Bonnee Des Plaines Dauxeenes
Vesa Virkkula 26/4 Fjäll 1 3P

 

Jaktprovsresultat 2015

Elitklass

Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat./Typ

Pris

Poäng

Almkullens Akira Stevnsåen’s Valde
Pålamalmens Elva
Stefan Hörnlund 12/9 Fjäll
13/9 Fjäll
1
1
4+4=8P
Axa Ripkullens Rollex
Staurin’s Kutta
Ronnie Jansson 30/8 Fjäll 2 2P
Bijans Lexus D’Ispagnac Roc
Suhlegan Guinnes
Agneta Andersson 31/10 Fält
1/11 Fält
2 Sär
1 Sär
 
Bonnee Des Plaines Dauxeenes Thor Du MAS Des Capeliers
Polka De La Source Aux Perdrix
Vesa Virkkula 25/4 Fjäll
26/4 Fjäll
2
2
2+2=4P
Isa Brustindens D Donn Rolig
Susie
Maria Orresol/
Patrich Orresol
19/9 Fjäll 3 1P
Klaphattens  Royce Clint De L’Ardour
Asta
Reza Aslani/Amir Zand 7/11 2 2+(3Ukl)=5P
Lill-Gemons Asti Bekkauren’s D-Stoy
Höghalsens Wb Rispan
Ulf Ekbäck 19/4 Fjäll
12/9 Fjäll
2
1
2+4=6P
Lill-Gemons Chilli Långnils Adstens Nobel Nitro
Höghalsens Wb Rispan
Ulf Graipe 17/4 Fjäll
18/4 Fjäll
13/9 Fjäll
2
3
2
2+1+2=5P
Lill-Gemons Mac Nevis Bekkauren’s D-Stoy
Höghalsens Wb Rispan
Lennart Berglund 21/3 Fjäll
18/4 Fjäll
30/8 Fjäll
2
2
2
2+2+2=6P
Litjåsens de René Bekkauren’s Mailo
Suhlegan Princess
Gunnar Guttormsen 25/4 Fjäll 3 1P
Mizoras´s Disco Ripkullens Rollex
My Cherie
Stig Lindskog 15/11 Fält 2 2+(4Ökl)=6P
Pålamalmens Krozza Delos Vom Schwanenberg
Pålamalmens El Cobra
Lina Andersson 5/9 Skog
31/10 Fält
1/11 Fält
1
2 Sär
1 HP Sär
4P
Raunakkens Cox Velvet Dei Fiorindo
Raunakkens Ta Roma Rövarlägg
Nils B Skaar 18/4 Fjäll
19/4 Fjäll
2
2
2+2=4P
Red Garlic´s Korint Malthe
Bijan’s Lexus
Bibi Staaf/Amir Zand
Bibi Staaf/Sören Mulvad
11/4 Fält
7/11 Fält
2
1
2+4=6P
Red Garlic´s Wasabi Orreskogen’s B-Röm
Bijan’s Lexus
Hillevi E/Sören Mulvad
Hillevi E/Sören Mulvad
Hillevi Ericsson
Hillevi Ericsson
Hillevi E/Sören Mulvad
Hillevi E/Sören Mulvad
10/10 Fält
11/10 Fält
24/10 Fält
25/10 Fält
7/11 Fält
8/11 Fält
3
1
2
1
1
1
1+4+2+4
+
4+4=19P  
Strömforsens Liva Ripkullens Rollex
Eirams Ramsa Raring
Aina Jansson/Nils Sandberg 31/10 Fält 2 Sär  
Tess Suhlegan Tarzan
Tråsletten’s Lory
Joachim Almgren 26/4 Fjäll
30/8 Fjäll
1
2
4+2=6P
Vakkuniva-Tarzan:s Tr Tiff Litjåsen’s De René
Tess
Gunnar Guttormsen 25/4 Fjäll 2 2P
Vakkuniva-Tarzan:s Tr Tindra Litjåsen’s De René
Tess
Joachim Almgren 30/8 Fjäll 2 2P

Dat.=Datum
kv=kval
fin=final
N=Norge
Dk=Danmark
sär=särskilt prov, det räknas ej in i Årets Hund/Unghund
HP=Hederspris
P=Poäng