Meny

Jaktprovsresultat 2016

OBS! Resultat från prov utanför Bretonklubbens regi (SKF och utomlands) får ni själva skicka in till hemsidan. Dessa resultat liksom övriga frågor om rapporteringen skickas till jaktprov@breton.se
Statuter för Årets breton

                          
Antal premier i Mars               7           
Antal premier i April             38
Antal premier i Augusti         7
Antal premier i September  15
Antal premier i Oktober      34
Antal premier i November    8

Jaktprovsresultat 2016

Unghundsklass

  Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris 

Poäng

Ajakawis Bailey First Bullet Samson Sorensen
Strömforsens Liva
Anneli Frost 13/11 Fält 3 Sär  
Ajakawis Bajas First Bullet Samson Sorensen
Strömforsens Liva
Ketil Eide 13/11 Fält 1 HP Sär  
Ajakawis Bossen First Bullet Samson Sorensen
Strömforsens Liva
Robert Källström 13/3 Fjäll
9/4  Fjäll
30/10 Fält
1
1
2
3p,3p,2p
=8p
Almkullens Fia Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Peter Nilsson 24/3 Fält
1/10 Fält
2/10 Fält
29/10 Fält
30/10 Fält
1 Dk
1
2
1 HP
1
3p,3p,2p,4p,3p(3p)
=18p
Almkullens Flying Flua Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Björn Danås 1/10 Fält
2/10 Fält
1
1 HP
3p,4p
=7p
Almkullens Foppa Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Pia Jelkeståhl 23/3 Fält
1/10 Fält
1 Dk
1 HP
3p,4p(2p)
=9p
Almkullens Freja Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Anders Deodorsson Ylen 24/9 Fält
25/9 Fält
21/10 Fält
22/10 Fält
23/10 Fält
2
1
1 N
1 N
3 N
2p,3p,3p,2p
=10p
Eirams Jaffa Jer Järnet Gandhi De Tremouard
Eirams Raska Rivjärn
Marie Nylander/
Gunnar Eriksson
26/3 Fält
14/4 Fält
1 Dk
1 Sär
2p(2p)
=4p
Ixa Almkullens Akira
Tromsörypa’s Ad Tim
David Fjällström 24/9 Fjäll 1 3p
Red Garlic’s Emser Ester Ilex Des Marais Du Piat
Red Garlic’s Vit Vitlök
Tina Fröbergh/
Agneta Andersson
13/11 Fält 2 Sär  
Tiellas KI Dirty Harry Ilex Des Marais Du Piat
Pålamalmens Krozza
Anna Carin Wikman/
Erling Wikman
28/8 Skog
2/9   Skog
4/9   Skog
1 Sär
1
2
3p,2p
=5p
Tiellas KI Dyra Duracell Ilex Des Marais Du Piat
Pålamalmens Krozza
Lina Andersson 28/8 Skog 1 Sär  
Tricky treet’s Inez Eirams Pigge Primus
Lill-Gemons Alva

  29/10 Fält 2 2p
Nelson Tromsörypa’s Ta Sigge
Tilleråsen’s Zelma
Stefan Nygårds 9/4  Fjäll
10/4 Fjäll
2
2
2p,2p
=4p
Rickardssons Hälga Vinterfjellets Bp Pippen
Rickardssons Nova
Niklas Bodin 20/8 Fjäll 1 Sär  
Steggkjerret’s Nova Orreskogen’s E-Olseen
Saetertunets Tyra
Magnus Larsson 8/4  Fjäll 3 1p
Strömforsens Klara Raunakkens Turbo
Eirams Ramsa Raring
Margareta Lundqvist 14/4 Fält 1 Sär  
Suhlegan Label Five Raunakkens Cox
Suhlegan Janis Joplin
Lennart Berglund 6/3  Fjäll
20/8 Fjäll
2 N
1 Sär
 
Suhlegan List Raunakkens Cox
Suhlegan Janis Joplin
Tomas Johnsson 2/10 Fält 2 2p
Zenta Tromsörypa’s Ta Sigge
Tilleråsen’s Zelma
Teddy Lindberg 16/4 Fjäll 3 1p

 

 Jaktprovsresultat 2016

Öppenklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Ajakawis Bossen First Bullet Samson Sorensen
Strömforsens Liva
Robert Källström 13/11 Fält 2 Sär  
Almkullens Castro Midtvejs Loke
Pålamalmens Elva
Peter Boustedt 1/10 Fält 3 1p
Almkullens Coda Midtvejs Loke
Pålamalmens Elva
Mirjam Landholm 2/10 Fält 3 1p
Almkullens Ebba Carl d’Ar Roc’H Bernez
Almkullens Aska
Karin Eriksson 10/4 Fjäll 3 1p
Almkullens Embla Carl d’Ar Roc’H Bernez
Almkullens Aska
Helge Larsen 2/10 Fält
29/10 Fält
3
3
1p,1p
=2p
Almkullens Fia Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Peter Nilsson 8/10 Fält 1 (15p)3p
=18p
Almkullens Foppa Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Pia Jelkeståhl 20/8 Fjäll
30/10 Fält
8/11 Fält
2 Sär
2
1 Sär
2p
Eirams Jaffa Jer Järnet Gandhi De Tremouard
Eirams Raska Rivjärn
Marie Nylander/
Gunnar Eriksson
21/10 Fält 2 2p
Eirams Nikki Nonstop Bourdon De L’Ardour
Eirams Raska Rivjärn
Erik Sandström 9/4   Fjäll
10/4 Fjäll
24/9 Fjäll
3
3
3
1p,1p,1p
=3p
Fönsvigs Jadore Cyrano De Saint Lubin
Fönsvigs Debit
Kjell Björne 4/9  Fjäll 1 3p
Gaia Fönsvigs Darwin
Brekkesagas Nikki
Susanne Löfgren/
Helge Larsen
2/10 Fält
30/10 Fält
2
2
2p,2p
=4p
Gribskoven’s Sleipner Stenhöj Noah
Gribskoven’s Bertha
Åsa Mäkitalo 18/9 Fjäll 1 3p
Jaktåsens ZP Riva Eirams Pigge Primus
Te Zmila
Niklas Lundkvist/
Ida-Mari Lundkvist
3/9   Skog 3 1p
Klippforsens Kerstin Sa Traste
Höghalsens Wr Eira
Mikael Eriksson 8/4  Fjäll
9/4  Fjäll
3
3
1p,1p
=2p
Kvikksteps Akka Orreskogen’s B-Röm
Femme Fatale De La Source aux perdrix
Filip Örnekrans 21/8 Fjäll 3 Sär  
Pålamalmens Kingen Delos Vom Schwanenberg
Pålamalmens El Cobra
Robert Källström 16/4 Fjäll 3 1p
Ripkullens Raja Suhlegan Spey
Ripkullens Rissla
Christina Persson 16/4 Fjäll
17/4 Fjäll
3 N
2 N
 
Ripvidets Garbo Bekkauren’s D-Stoy
Suhlegan Diana
Helena Diedrichs 16/4 Fjäll 3 1p
Sally Eirams Otrolige Origo
Sa Kira
Anders Burwall 9/4   Fjäll
10/4 Fjäll
3
2
1p,2p
Smedgattu Rozzy Reisavannet’s D-Hårek
Red Garlic’s Korint
Helena Sundström Roselin/
Benny Roselin
15/10 Fält 2 2p
Strömforsens Kace Raunakkens Turbo
Eirams Ramsa Raring
Andreas Sundqivst 10/4 Fjäll 2 2p
Suhlegan Fixa Varen
Suhlegan Grace
Petter Rosborg 25/9 Fjäll 2 2p
Suhlegan Jagger Suhlegan Hevi Rock
Suhlegan Felicia Försvann
Öyvind Nagelhus 8/4  Fjäll 1 3p
Suhlegan Kelly Suhlegan Hevi Rock
Suhlegan Felicia Försvann
Ingvar Johansson 9/4  Fjäll 3 1p
Synnermoen’s Jack Litjåsen’s P
Reisavannet’s Ja-Ayla
Anders Hennerfors 17/4 Fjäll 3 1p
Tiellas Ck Buskas Ismenningens A-Kasper
Pålamalmens El Cobra
Geir Bakkhaug 10/4 Fjäll 2  

 

 Jaktprovsresultat 2016

Elitklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Almkullens Akira Stevnsåen’s Valde
Pålamalmens Elva
Stefan Hörnlund 10/4 Fjäll 1 4p
Almkullens Calla Midtvejs Loke
Pålamalmens Elva
Pontus Ekman 10/4 Fjäll 1 4p
Aulumboen’s B-Pepsi Uman du Bois Courcol
Perle
Jan Nielsen 2/10 Fält 1  
Axa Ripkullens Rollex
Staurin’s Kutta
Ronnie Jansson 3/9 Skog 1  
Fønsvigs Debit Pvn’s Poker
Vitesse
Torben Andreasen 2/10 Fält 1  
Fönsvigs Jadore Cyrano De Saint Lubin
Fönsvigs Debit
Kjell Björne 12/11 Fält 2 2p
Isa Brustindens D Donn Rolig
Susie
Maria Orresol/
Patrich Orresol
2/4   Fält 1 4p
Ismenningens A-Kasper M K-Falco
Saetertunets Mille
Geir Bakkhaug 10/4 Fjäll 2  
Lill-Gemons Mac-Nevis Bekkauren’s D-stoy
Höghalsens Wb Rispan
Lennart Berglund 16/4 Fjäll
19/10 Fält
20/10 Fält
1
2MC
3MC
4p
Mizoras´s Disco Ripkullens Rollex
My Cherie
Stig Lindskog 9/10 Fält
8/11 Fält
2
2 Sär
2p
Red Garlic´s Wasabi Orreskogen’s B-Röm
Bijan’s Lexus
Hillevi Ericsson 25/9 Fält 1 4p
Rickardssons Nova Varen
Långnils Ayla
Ulf Rickardsson 8/4  Fjäll
24/9 Fjäll
25/9 Fjäll
1
1
1
4p,4p,4p(6p)
=18p
Rypkleppens D Drekkes Tequila Bekkauren’s D-stoy
Rypkleppens A Runa
Andreas Jørgensen 10/4 Fjäll 1  
Smedgattu Carrera Orreskogen’s B-Röm
Red Garlic’s Korint
Barbro Ågren/
Mats Ågren
21/8 Fjäll
29/11 Fält
3 Sär
2 Sär
 
Suhlegan Jagger Suhlegan Hevi Rock
Suhlegan Felicia Försvann
Öyvind Nagelhus 10/4 Fjäll 2 2p
Vakkuniva-Tarzan:s Tr Tindra Litjåsen’s De René
Tess
Joachim Almgren 3/9  Skog 1  
Vinterfjellets BP Captain Morgan Peter Gunn
Bråke-bøtta Pippa
Andreas Jørgensen 10/4 Fjäll 3  

 

 Jaktprovsresultat 2016

Vinnarklass/Segrarklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Almkullens Akira Stevnsåen’s Valde
Pålamalmens Elva
Stefan Hörnlund 9/4 Fjäll 4:Skl  
Almkullens Aska Stevnsåen’s Valde
Pålamalmens Elva
Johanna Olofsson 1/10 Fält 4:Skl  
Fönsvigs Jadore Cyrano De Saint Lubin
Fönsvigs Debit
Kjell Björne 1/10 Fält SM 2:Skl
RCacit
(3p)(2p)2p,1p
=8p
Ismenningens A-Kasper M K-Falco
Saetertunets Mille
Geir Bakkhaug 9/4 Fjäll 2:Skl
RCacit
 
Kenzo Cyrano De Saint Lubin
Stevnsåen’s Mirell
Thomas Klit 1/10 Fält SM 1:Skl
Cacit
 
Lill-Gemons Mac Nevis Bekkauren’s D-Stoy
Höghalsens Wb Rispan
Lennart Berglund 1/10 Fält SM 3:Skl 1p
Rickardssons Nova Varen
Långnils Ayla
Ulf Rickardsson 9/4 Fjäll 1:Skl
Cacit
(12p)4p,2p
=18p
Suhlegan Jagger Suhlegan Hevi Rock
Suhlegan Felicia Försvann
Öyvind Nagelhus 9/4 Fjäll
19/8 Fjäll
7/10 NM Fält
23/10 Fält
3:Skl
2VK Kv N
1VK Kv N
2VK N
(2p)1p,2p,1p
=6p
Tess Suhlegan Tarzan
Tråsletten’s Lory
Joachim Almgren 4/3 Fjäll 1Vk CK kv N  
Tresallier Fleur De Lys Uman Du Bois Courcol
Catja Vom Junkenhof
Tove Lövås 9/4 Fjäll 5:Skl  
Vakkuniva-Tarzan:s Tr Tindra Litjåsen’s De René
Tess
Joachim Almgren 4/3 Fjäll 3Vk kv N  
Vinterfjellets BP Captain Morgan Peter Gunn
Bråke-bøtta Pippa
Andreas Jørgensen 9/4 Fjäll 6:Skl  

Dat.=Datum
kv=kval
fin=final
N=Norge
Dk=Danmark
MC= Medelhavscupen (Dk)
sär=särskilt prov, det räknas ej in i Årets Hund/Unghund
Skl=Segrarklass (Sverige)
Vk=Vinnarklass (N)
HP=Hederspris
P=Poäng

Ett stort tack till våra sponsorer, Ni bidrar starkt till verksamheten i klubben!

appetitt-webann

svedea