Meny

JAKTPROVSRESULTAT 2018

OBS! Resultat från prov utanför Bretonklubbens regi (SKF och utomlands) får ni själva skicka in till hemsidan. Dessa resultat liksom övriga frågor om rapporteringen skickas till jaktprov@breton.se
Statuter för Årets breton

Antal premier i Februari               6
Antal premier i Mars                     17    
Antal premier i April                     18
Antal premier i Augusti                14
Antal premier i September        
Antal premier i Oktober            
Antal premier i November 
       

        

Jaktprovsresultat 2018

Unghundsklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Acqua Raunakkens Cox
Suhlegan Kelly
Ingvar Johansson 7/4 Fjäll
16/8 Skog
17/8 Skog

1
1 sär
2 sär
4p
Atle Raunakkens Cox
Suhlegan Kelly
Jan Sundström 13/4 Fjäll 1 4p
Bekkauren´s First Princess Senya First Bullet Samson Sorensen
US Cali
Robert Widestedt 14/4 Fjäll
15/4 Fjäll
2
1
2p+4p
Creme Cracker’s Mad Max Hipso Du Val Aux Miroirs
Tresallier Flitters
Pia Jälkeståhl 30/3 Fält 1 Dk  
Creme Cracker´s Mike Hipso Du Val Aux Miroirs
Tresallier Flitters
Tove Lövås 13/4 Fjäll 3  
High Plains Jessie Godfather’s Lucky Nickel
Tm Windtuck’s Tiny Tina
Öyvind Nagelhus 3/3 Fjäll 2 N  
Neptune Des Bois De Gland Lingot De Tremouard
Idole Des Bois De Gland
  24/2 Fält 2 sär  
Oltokkens Roxy Tromsörypa’s Ta Sigge
Oltokkens Sally
Hans Bergsröm 15/4 Fjäll
26/8 Skog
1
1HP
4+5p
Oltokkens Speedo Tromsörypa’s Ta Sigge
Oltokkens Sally
Stig-Åke ”Pigge” Göansson 17/8 Skog 3 sär  
Oltokkens Tara  Tromsörypa’s Ta Sigge
Oltokkens Sally
Kent 17/8 Skog 2 sär  
Rickardssons Saxa Crilos D Sigfrid
Rickardssons Nova
Petter Rosborg 15/4 Fjäll 2 2p
Smedgattu Milo Brekkesagas Blackbird
Smedgattu Malva
Helena Berge 11/3 Fjäll 2 2p
Suhlegan Nevada Sno’Flake Suhlegan Jagger
Cast-A-Britt Littlr Dorrit
Öyvind Nagelhus 3/3 Fjäll
4/3 Fjäll
1 N
1 N
 
Tufteskogens Anna Reisavannet’s D-Hårek
Kamvatnet’s Mamma Mia
  24/2 Fält
25/2 Fält
2 sär
1 sär
 
Tufteskogens Fröya Reisavannet’s D-Hårek
Kamvatnet’s Mamma Mia
  24/2 Fält 2 sär  

 

Jaktprovsresultat 2018

Öppenklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Acqua Raunakkens Cox
Suhlegan Kelly
Ingvar Johansson 13/4 Fjäll 2 2p
Ajakawis Bossen First Bullet Samson Sorensen
Strömforsens Liva
Robert Källström 11/3 Fjäll 3 1p
Ajakawis Cila Omasvarre’s Aj Orion
Strömforsens Liva
Theres Oskarsson 22/4 Fjäll 2 N  
Almkullens Embla Carl D’ar Roc’h Bernez
Almkullens Aska
Helge Larsson 18/8 Fjäll 3 1p
Creme Cracker’s Flash Eclair Du Bois Des Ecrivains
Tresallier Flitters
Eva Olausson 30/3 Fält 2 Dk  
Fönsvigs Jadore Cyrano De Saint Lubin
Fönsvigs Debit
Kjell Björne 30/3 Fält 1 F
(2E)
 
Lill-Gemons Mac-Nevis Bekkauren’s D-Stoy
Höghalsens Wb Rispan
Lennart Berglund 26/3 Fält  2 F
(t b)
 
Liz First Bullet Samson Sorensen
Rickardssons Liva
Hans Lissdaniels 10/3 Fjäll
11/3 Fjäll
1
1
4+4p
Miss Des Bois Gland Cyrano De Saint Lubin
Erene De Keranlouan
  2/4 Fält 1 sär  
Mustang Des Bois De Gland Cyrano De Saint Lubin
Erene De Keranlouan
  2/4 Fält 1 sär  
Pålamalmens Kingen Delos Vom Schwanenberg
Pålamalmens El Cobra
Robert Källström 10/3 Fjäll
11/3 Fjäll
3
2
1+2p
Red Garlic’s X Jameson Fönsvigs Darwin
Bijan’s Lexus
Per-Ivar Norell 10/3 Fjäll 2 2p
Rickardssons Siri Vinterfjellets Bp Pippen
Rickardssons Nova
Ulf Rickardsson 14/4 Fjäll 2 2p
Smedgattu Bibie Orreskogen’s B-Röm
Smedgattu Malva
Bengt Persson 10/3 Fjäll 2 2p
Storsnasens Vidda Raunakkens Cox
Åa
Sveinung Aune  19/8 Fjäll 3 1p
Suhlegan Label Five Raunakkens Cox
Suhlegan Janis Joplin
Lennart Berglund 15/4 Fjäll 1 4p
Vakkuniva-Tarzan:s Ts Nike First Bullet Samson Sorensen
Tess
Magnus Löfgren 25/3 Fjäll 2 2p
Vakkuniva-Tarzan:s Ts Tara First Bullet Samson Sorensen
Tess
Joakim Almgren 26/8 Skog 1  
Vanity Soleil Cyclone De L’Ardour
Bird Des Pigenettes
  24/2 Fält
25/2 Fält
1 sär
1 sär
 

 

Jaktprovsresultat 2018

Elitklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Lill-Gemons Asti Bekkauren’s D-Stoy
Höghalsens Wb Rispan
Ulf Ekbäck 15/4 Fjäll 2 3p
Liz First Bullet Samson Sorensen
Rickardssons Liva
Hans Lissdaniels 18/8 Fjäll 2 3p
Synnermoen’s Jack Litjåsen’s P
Reisavannet’s Ja-Ayla
Anders Hennerfors 10/3 Fjäll
18/8 Fjäll
2
2
3p+3p
Tiellas KI Dirty Harry Ilex Des Marais Du Piat
Pålamalmens Krozza
AnnaCarin Wikman/
Erling Wikman
26/8 Skog 1 5p
Tiellas KI Dyra Duracell Ilex Des Marais Du Piat
Pålamalmens Krozza
Lina Andersson 26/8 Skog 3 2p

 

Jaktprovsresultat 2018

Vinnarklass/Segrarklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Lill-Gemons Chilli Långnils Adstens Nobel Nitro
Höghalsens Wb Rispan
Ulf Graipe 14/4 Fjäll 2 4p
Lill-Gemons Mac-Nevis Bekkauren’s D-Stoy
Höghalsens Wb Rispan
Lennart Berglund 25/8 Skog 1 C SM 5+2p
Raunakken’s Cox Velvet Dei Fiorindo
Raunakkens Ta Roma Røvarlægg
Nils B Skaar 14/4 Fjäll 1 C  
Rypkleppen`s C Ninja Milo
Rypkleppens A Runa
Tommy Aune/
Andreas Jörgensen
13/4 Fjäll 1  
Rypkleppens D Drekkes Tequila Bekkauren’s D-stoy
Rypkleppens A Runa
Andreas Jörgensen 13/4 Fjäll 2  
Suhlegan Label Five Raunakkens Cox
Suhlegan Janis Joplin
Lennart Berglund 25/8 Skog 2 SM 4p

Dat.=Datum
kv=kval
fin=final
N=Norge
Dk=Danmark
F=Frankrike
C=Cacit
MC= Medelhavscupen
sär=särskilt prov, det räknas ej in i Årets Hund/Unghund
Skl=Segrarklass (Sverige)
Vk=Vinnarklass (N)
HP=Hederspris
P=Poäng
2E=2 Exellent
t b=tre bon
SM=breton SM

Ett stort tack till våra sponsorer, Ni bidrar starkt till verksamheten i klubben!

appetitt-webann

svedea