Meny

Resultat utställning 2018

Här sammanställs utställningsresultat under 2018. Om din bretons resultat saknas eller om något blivit fel så kontakta Rita Prytz, utstallning@breton.se.

Utställningsresultat per hund (pdf-fil)

Utställningsresultat i kronologisk ordning

Datum Plats/Utställning Domare Hundens namn Höjd Bed. Klass Plac Ck/Hp   Cert Res Övr
2018-01-04 Göteborg Nord uts Dan Ericsson Almkullens Gimli Vg B/jkk 1          
2018-01-04 Göteborg Nord uts Dan Ericsson Eirams Heta Herta Exc B/jkk 1 Ck Btkl2 Cert R-NCert  
2018-01-04 Göteborg Nord uts Dan Ericsson Patouche Mirabelle Exc Ukl 1 Ck Btkl1 NordC BIR  
2018-01-05 Göteborg int utst Marit Sunde Eirams Heta Herta 455 Exc Junkk 1          
2018-01-05 Göteborg int utst Marit Sunde Patouche Mirabelle 475 Exc Ukk 1 Ck Btkl1 CACIB BIR  
2018-01-05 Göteborg int utst Marit Sunde Joy de la Plaine Marat 460 Exc Ökk 1          
2018-04-07 Sundsvall nat utst Svante Frisk Tiellas KI Dynamit Harry 480 Vg Ökk 1          
2018-04-07 Sundsvall nat utst Svante Frisk Tiellas CK Axa 475 Exc B/jkk 1          
2018-04-28 Västerås nat utst Bo Skalin Smedgattu Börje 510 Vg Ukk 1          
2018-04-28 Västerås nat utst Bo Skalin Indra Etoile de Passemarais 480 Exc Chkk 1 Ck Btkl1   BIR BIG3
2018-05-13 Lidköping nord utst Eva Liljekvist Borg Creme Cracker’s Mexx 460 Vg B/Jkl 1          
2018-05-13 Lidköping nord utst Eva Liljekvist Borg Indra Etoile de Passemarais 480 Exc Chkl 1 Ck Btkl1   BIR BIG4
2018-05-19 Hässleholm nord utst Maureen Gostelow Eirams Heta Herta 460 Vg B/jkk 1          
2018-05-19 Hässleholm nord utst Maureen Gostelow Ebene des Amis de la Lande 475 Vg Vetkk 1          
2018-05-20 Hässleholm SKF-utst Anci Niklasson  Nugget de Tremouard 510 Exc Junkk 1 Ck Bhkl1   BIM  
2018-05-20 Hässleholm SKF-utst Anci Niklasson  Stevnsåen’s Lotto 500 Exc B/jkk 1 Ck Bhkl2 Cert    
2018-05-20 Hässleholm SKF-utst Anci Niklasson  Almkullens Gizmo 500 Vg Ökk 1          
2018-05-20 Hässleholm SKF-utst Anci Niklasson  Eirams Galna Gilda 480 Exc Junkk 1 Ck Btkl3      
2018-05-20 Hässleholm SKF-utst Anci Niklasson  Eirams Heta Herta 460 Exc B/jkk 1 Ck Btkl1 Cert BIR  
2018-05-20 Hässleholm SKF-utst Anci Niklasson  Ebene des Amis de la Lande 475 Exc Vetkk 1 Ck Btkl2      
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Orresols Otto 520 Vg Junkk 1          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Jaktåsens WM Milo 510 Vg Junkk 2          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Jaktåsens ER Ivar 500 Exc Ukk 1          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Jaktåsens ER Astro 510 Exc Ukk 2          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Jaktåsens WM Roy 510 Exc Ökk 1          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Tiellas KI Dirty Harry 510 Exc B/jkk 1          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Gribskoven’s Sleipner 500 Exc Chkk 1 Ck  Bhkl1    BIM  
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Jaktåsens WM Bäzta 470 Vg Junkk 2          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Jaktåsens WM Donna 490 Exc Junkk 1          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Jaktåsens WM Freia 520 Dis Junkl (storlek)        
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Jaktåsens WM Kira 490 Vg Ukk 1          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Azlandos Chardonnay 460 Exc Ökk 1 Ck  Btkl1    BIR  
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Lill-Gemons Tesla 480 Exc Ökk 3          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Red Garlic´s Elderflower 470 Exc Ökk 2          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Tiellas KI Dyra Duracell 530 Dis B/jkl           
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie B Madsen Almkullens Eila 480 Vg Ökk 4          
2018-05-27 Piteå nat utst Jessie Madsen Jaktåsens ZP Riva 470 Exc B/jkk 1          
2018-06-09 Norrköping nat utst Mats Jonsson Smedgattu Gimli 500 Exc Ukk 1 Ck Bhkl1   BIM  
2018-06-09 Norrköping nat utst Mats Jonsson Indra Etoile de Passemarais 480 Exc Chkk 1 Ck  Btkl1    BIR  BIG4
2018-06-09 Vänersborg nord utst Arne Foss Almkullens Gimli 515 G B/jkl            
2018-06-09 Vänersborg nord utst Arne Foss Creme Cracker’s Mexx 475 Exc B/jkk 1 Ck Btkl1 Cert NCert BIR  
2018-06-09 Leksand SKF utst Marie Nylander Suhlegan Rock It 490 Vg Junkk 1          
2018-06-09 Leksand SKF utst Marie Nylander Tjetterskarets NV Mulle 540 Dis Ukl          
2018-06-09 Leksand SKF utst Marie Nylander Oltokkens Zorro 540 Dis Ukl          
2018-06-09 Leksand SKF utst Marie Nylander Tricky Treet’s Iriz 470 Exc Ökk 1          
2018-06-10 Leksand nat utst Ann Carlström Nugget de Tremouard Exc Junkk 1          
2018-06-10 Leksand nat utst Ann Carlström Suhlegan Rock It G Junkl            
2018-06-10 Leksand nat utst Ann Carlström Eirams Galna Gilda Exc Junkk 1 Ck  Btkl1   BIR  
2018-06-10 Leksand nat utst Ann Carlström Eirams Gotländska Gina Vg Junkk 2          
2018-06-10 Leksand nat utst Ann Carlström Eirams Heta Herta Exc B/jkk 1 Ck  Btkl2 Cert     
2018-06-10 Leksand nat utst Ann Carlström Smedgattu Bibie –  G B/jkl             
2018-06-10 Leksand nat utst Ann Carlström Liz – B/jkl Disqualified Dis B/jkl            
2018-06-16 Kiruna SKF-utst Eva Jönsson Orresols Otto 500 Exc Junkk 2          
2018-06-16 Kiruna SKF-utst Eva Jönsson Vistasdalens AS Chip 510 Exc Junkk 1 Ck Bhkl1   BIR  
2018-06-16 Kiruna SKF-utst Eva Jönsson Vistasdalens Boss 505 Exc B/jkk 1 Ck Bhkl3 Cert    
2018-06-16 Kiruna SKF-utst Eva Jönsson Gribskoven’s Sleipner 510 Exc Chkk 1 Ck Hp Bhkl2      Avel1
2018-06-16 Kiruna SKF-utst Eva Jönsson Exa 470 Exc Junkk 1          
2018-06-16 Kiruna SKF-utst Eva Jönsson Orresols Odessa 470 Exc Junkk 2          
2018-06-16 Kiruna SKF-utst Eva Jönsson Vistasdalens AS Canja 480 Vg Junkk 4          
2018-06-16 Kiruna SKF-utst Eva Jönsson Vistasdalens AS Citas 460 Exc Junkk 3          
2018-06-16 Kiruna SKF-utst Eva Jönsson Vakkuniva-T:s TS Vera 465 Exc Ökk 1 Ck Btkl1   BIM  
2018-06-16 Kiruna SKF-utst Eva Jönsson Ajakawis Cila 470 Exc B/jkk 1 Ck Btkl2 Cert    
2018-06-16 Kiruna SKF-utst Eva Jönsson Axa 480 Exc Vetkk1  Ck  Btkl3      Avel2
2018-06-16 Vännäs nat utst Göran Bodegård Jaktåsens ER Pollux Vg Ukk 1          
2018-06-16 Vännäs nat utst Göran Bodegård Myzak Vg Ökk 1          
2018-06-16 Vännäs nat utst Göran Bodegård Tiellas KI Dirty Harry Exc B/jkk 1 Ck Bhkl1  Cert BIR  
2018-06-16 Vännäs nat utst Göran Bodegård Fiskonfjällets Zita Vg Junkk 2          
2018-06-16 Vännäs nat utst Göran Bodegård Orresols Oska Exc Junkk 1          
2018-06-16 Vännäs nat utst Göran Bodegård Oltokkens Tara Exc B/jkk 1          
2018-06-16 Vännäs nat utst Göran Bodegård Tiellas CK Axa Vg B/jkk 2          
2018-06-16 Vännäs nat utst Göran Bodegård Almkullens Glittra Kep              
2018-06-16 Vännäs nat utst Göran Bodegård Lill-Gemons Tesla Vg Ökk 2          
2018-06-16 Vännäs nat utst Göran Bodegård Eirams Jilla Jaga Vg Ökk 1          
2018-06-30 Borås nat utst Stepinski Andrzej Almkullens Gimli  510 Vg B/jkk 1          
2018-06-30 Borås nat utst Stepinski Andrzej Creme Cracker’s Miksi  Vg Ökk 1          
2018-06-30 Gällivare nord utst Aase Jakobsen Orresols Otto 520 Vg Junkk 1          
2018-06-30 Gällivare nord utst Aase Jakobsen Orresols Otto 520 Exc Chkk 1 Ck Bhkl2 R-NCert    
2018-06-30 Gällivare nord utst Aase Jakobsen Gribskoven’s Sleipner 500 Exc Chkk 1 Ck Bhkl3      
2018-06-30 Gällivare nord utst Aase Jakobsen Riekkoalbuksen Enzo 490 Exc B/jkk 1 Ck Bhkl1 NCert BIR  
2018-06-30 Gällivare nord utst Aase Jakobsen Orresols Oska 480 Exc Junkk 1          
2018-06-30 Gällivare nord utst Aase Jakobsen Orresols Odessa 475 Vg Junkk 2          
2018-06-30 Gällivare nord utst Aase Jakobsen Fjellsmellas AC Soltind 510 Vg Junkk 3          
2018-06-30 Gällivare nord utst Aase Jakobsen Luokin Ainotar 495 Exc B/jkk 1 Ck Btkl1 Cert NCert BIM SEUCH
2018-07-06 Tvååker nord utst Britt-Marie Dornell Vanity Victor 490 Exc B/jkk 1 Ck Bhkl1 Cert NCert  BIM  
2018-07-06 Tvååker nord utst Britt-Marie Dornell Eirams Galna Gilda 490 Exc Junkk 1 Ck Btkl2 R-NCert    
2018-07-06 Tvååker nord utst Britt-Marie Dornell Noelle 490 Exc Junkk 2          
2018-07-06 Tvååker nord utst Britt-Marie Dornell Eirams Heta Herta 480 Vg B/jkk 1          
2018-07-06 Tvååker nord utst Britt-Marie Dornell Indra Etoile de Passemarais 480 Exc Chkk 1 Ck Btkl1 NCert BIR  
2018-07-07 Tvååker nat utst Ruth Thompson Vanity Victor 495 Exc B/jkk 1 Ck Bhkl1 Cert BIR  
2018-07-07 Tvååker nat utst Ruth Thompson Creme Cracker’s Mexx 480 Exc B/jkk 1 Ck Btkl1 Cert BIM  
2018-07-07 Tvååker nat utst Ruth Thompson Noelle 480 Exc Junkk 2 Ck Btkl2      
2018-07-07 Tvååker nat utst Ruth Thompson Eirams Galna Gilda 490 Exc Junkk 1 Ck Btkl3      
2018-07-07 Tvååker nat utst Ruth Thompson Indra Etoile de Passemarais 485 Exc Chkk 1 Ck Btkl4      
2018-07-07 Tvååker nat utst Ruth Thompson Eirams Heta Herta 470 Exc B/jkk 2 Ck   R-Cert    
2018-07-15 Piteå int utst Sjoerd Jobse Gribskoven’s Sleipner 505 Exc Chkk 1 Ck Bhkl1 CACIB BIR  
2018-07-15 Piteå int utst Sjoerd Jobse Orresols Otto 505 Exc Junkk 1 Ck Bhkl2      
2018-07-15 Piteå int utst Sjoerd Jobse Eirams Haina Harry 515 Exc Ukk 1 Ck Bhkl3 R-CACIB    
2018-07-15 Piteå int utst Sjoerd Jobse Tiellas KI Dirty Harry 520 Vg B/jkk 1          
2018-07-15 Piteå int utst Sjoerd Jobse Strömforsens Kolt 510 Vg B/jkk 2          
2018-07-15 Piteå int utst Sjoerd Jobse Oltokkens Tara 480 Exc B/jkk 1          
2018-07-15 Piteå int utst Sjoerd Jobse Blackline 430 Dis Ökl          
2018-07-15 Piteå int utst Sjoerd Jobse Eirams Jilla Jaga 470 Exc Ökk 1 Ck Btkl1 CACIB BIM  
2018-07-15 Piteå int utst Sjoerd Jobse Strömforsens Klara 480 G B/jkl            
2018-07-22 Västerås nord utst Lisbeth Liljekvist Indra Etoile de Passemarais 475 Exc Chkk 1 Ck Btkl1 NCert BIR  
2018-07-29 Ransäter nord utst Agneta Pamp  Neptune des Bois de Gland 505 Exc B/jkk 2          
2018-07-29 Ransäter nord utst Agneta Pamp  Vanity Pauline 470 Exc B/jkk 1 Ck Btkl1 NCert BIR  
2018-07-29 Ransäter nord utst Agneta Pamp  Indra Etoile de Passemarais 485 Exc Chkk 1 Ck Btkl2 R-NCert    
2018-08-04 Svenstavik nord utst Jan Roger Sauge Brännbuas Bella 485 G Ukl            
2018-08-04 Svenstavik nord utst Jan Roger Sauge Rickardssons Saxa 475 G B/jkl            
2018-08-04 Svenstavik nord utst Jan Roger Sauge Vakkuniva Tarzan:s TS Nike 500 Exc B/jkk 1          
2018-08-04 Svenstavik nord utst Jan Roger Sauge Ripkullens Raja 520 Vg B/jkl            
2018-08-09 Benelux Winner Show Gerda Halff-van Boven Indra Etoile de Passemarais Exc Chkk 1 Ck Btkl1 BNLW-18 BIR  
2018-08-11 World Dog Show 2018 Jean-Jaques Dupas Indra Etoile de Passemarais Exc Chkk 1 Ck Btkl1 WW-18 BIR  
2018-08-11 Askersund nat utst Charlotte Jacobsson Smedgattu Cesar 500 Exc B/jkk 1 Ck Bhkl1 Cert BIR  
2018-08-12 Askersund nat utst Birthe Scheel Strandby’s Felix 510 Exc Ukk 1          
2018-08-12 Askersund nat utst Birthe Scheel Crème Cracker’s Mexx 470 Exc B/jkk 1          
2018-08-18 Eskilstuna nat utst Saija Juutilainen Indra Etoile de Passemarais  480 Exc Chkk 1 Ck  Btkl1   BIR  
2018-08-19 Överkalix nat utst Lyudmila Tchistiakova Orresols Otto 510 Vg Junkk  1          
2018-08-19 Överkalix nat utst Lyudmila Tchistiakova Vistasdalens AS Chip 520 Vg Ukk 2          
2018-08-19 Överkalix nat utst Lyudmila Tchistiakova Eirams Haina Harry 520 Exc Ukk 1 Ck Bhkl1   BIR BIG3
2018-08-19 Överkalix nat utst Lyudmila Tchistiakova Gribskoven’s Sleipner 505 Exc Chkk 1 Ck Bhkl2      
2018-08-19 Överkalix nat utst Lyudmila Tchistiakova Eirams Icke Illa 510 Exc Chkk 2 Ck Bhkl3      
2018-08-19 Överkalix nat utst Lyudmila Tchistiakova Oltokkens Tara 485 Exc B/jkk 1          
2018-08-19 Överkalix nat utst Lyudmila Tchistiakova Azlandos Champagne 500 Vg Ökk 1          
2018-08-19 Norrköping nord utst J Borregaard Madsen Smedgattu Gimli Vg Ökk  1          
2018-08-19 Norrköping nord utst J Borregaard Madsen Indra Etoile de Passemarais Exc Chkl 1 Ck Btkl1 NCert BIR BIG3