skip to Main Content

JAKTPROVSRESULTAT 2020

OBS! Resultat från prov utanför Bretonklubbens regi (SKF och utomlands) får ni själva skicka in till hemsidan. Dessa resultat liksom övriga frågor om rapporteringen skickas till jaktprov@breton.se
Statuter för Årets breton

Antal premier i Februari                 7
Antal premier i Mars                       15
Antal premier i April                        6
Antal premier i Augusti                 
Antal premier i September          
Antal premier i Oktober               
Antal premier i November 
         
Antal premier i December              

Jaktprovsresultat 2020

Unghundsklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Brännbuas Dusty
Sa Traste
Gaia
Helge Larsen 28/3 Fjäll
19/4 Fjäll
2 sär
2 sär
 
Kruttönna’s Smirnoff Tromsörypa’s PR Rasken
Theia
Per-Ivar Norell 1/3 Fält
2 2p
Rickardssons Niika Crilos D Sigfrid
Rickardssons Nova
Nicklas Nyman 29/2 Fält 3 1p
Spakken-Shaz Fönsvigs Darwin
Ripkullens Raja
Lennart Berglund 29/2 Fält
1/3 Fält
1HP
1
5p
4p
Stor-Tångens Jack Grand’s Uniq Luke
Almkullens Demi
Ove Svanberg 29/2 Fält 3 1p
Stömforsens Ice
Almkullens Gideon
Strömforsens Klara
Margareta Lundqvist 25/4 Fjäll 3 sär  
Strömforsens I Noita Almkullens Gideon
Strömforsens Klara
Carita Bäcklund 7/3 Fjäll 2 2p
Venatu Bella Almkullens Gideon
Miss Des Bois Gland
Micke Sjölander 7/3 Fjäll 2 2p

 

Jaktprovsresultat 2020

Öppenklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Almkullens Hamilton Inouk De I’Ardour
Almkullens Aska
Mats Andersson 7/3 Fjäll 2 2p
Bekkauren’s First Princess Senya
First Bullet Samson Sorensen
U S Cali
Robert Widestedt 25/4 Fjäll 3 sär  
Brännbuas Casper Synnermoen’s Jack
Gaia
Johan Edqvist/
Amir Zand
29/2 Fält 1 4p
Fiskonfjällets Kira
Suhlegan Jagger
Almkullens Akira
Anna Norén 29/2 Fält 3 1p
Grand’s Uniq Mascot Faust De Passemarais
Klaphattens Benna
Birgitta Hübinett/
Rickard Hübinett
7/3 Fjäll 2 2p
Kruttönna’s Smirnoff
Tromsörypa’s PR Rasken
Theia
Per-Ivar Norell 28/3 Fjäll 2 sär  
Lill-Gemons Lava Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Ekbäck 7/3 Fjäll
28/3 Fjäll
2
1 sär
2p
Suhlegan Power Point Suhlegan Hevi Rock
Cast-A-Britt Little Dorrit
Roger Månström 29/2 Fält
7/3 Fjäll
3
3
1p
1p

 

Jaktprovsresultat 2020

Elitklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Brännbuas Casper Synnermoen’s Jack
Gaia
Johan Edqvist/
Amir Zand
1/3 Fält 1 5p
Klaphattens Franz Bourdon De L’Ardour
Asta
Amir Zand 29/2 Fält
1/3 Fält
2
1
3p
5p
Lill-Gemons Lava
Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Ekbäck 25/4 Fjäll 1 sär  
Lill-Gemons Liva Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Graipe 28/3 Fjäll
19/4 Fjäll
2 sär
1 sär
 
Liz First Bullet Samson Sorensen
Rickardssons Liva
Hans Lissdaniels 28/3 Fjäll 2 sär  
Oltokkens Roxy
Tromsörypa’s Ta Sigge
Oltokkens Sally
Hans Bergström 25/4 Fjäll 1 sär  

 

Jaktprovsresultat 2020

Vinnarklass/Segrarklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

           
           
           

Dat.=Datum
kv=kval
fin=final
N=Norge
Dk=Danmark
F=Frankrike
C=Cacit
MC= Medelhavscupen
sär=särskilt prov, det räknas ej in i Årets Hund/Unghund
Skl=Segrarklass (Sverige)
Vk=Vinnarklass (N)
HP=Hederspris
P=Poäng
Exc=Exellent
t b=tre bon
SM=breton SM

Back To Top