skip to Main Content
Jaktproven Vemdalen 2012

Jaktproven Vemdalen 2012

En fantastisk provhelg är till ända i Vemdalen, varierande väder avslutat med solsken på söndagen och med massor av premieringar. Bretonklubben gratulerar!  Vi vill också tacka alla deltagare som gjort denna årets händelse i klubben till en succé.  Stort tack också till våra domare Lennart Berglund, Niklas Bodin, Per Arne Hasselvold, Öyvind Nagelhus, Ulf Richardsson , Nils B Skaar samt vår domarelev Joachim Almgren som gjort dessa prov till en fest.

Ett särskilt tack till vår huvudsponsor för årets tävlingar, Appetitt hundfoder  som gjort det möjligt för klubben att ordna dessa arrangemang. Tack även till alla övriga sponsorer och särskilt till Holmens skog som upplåter sina marker till oss samt sist men inte minst:  Tack Karin på Vargens Vandrarhem som tagit hand om oss nu i tio år!!


Fredag 20/4

Unghundsklass
2: a pris Rickardssons Nova ä/ f  Ulf Richardsson
3:e pris Pålamalmens Krozza  ä/f  Lina Andersson

Öppen klass
1:a pris Raunakkens Cox ä/f Nils B Skaar
2:a pris Långnils Adstens Nitro Nobel ä/f Lennart Adsten
3:e pris Eirams Pigge Primus ä/f Jimmy Andersson
3:e pris Storbakkens Isabella ä/f Johan Lindahl
3:e pris Sa Kira ä/f Anders Burvall

Elitklass
2:a pris Ekl Tess ä/f Joachim Almgren
2:a pris Ekl Långnils Ayla ä/f Ulf Rickardsson
2:a pris Ekl Bekkauren´s D-Stoy ä/f Rainer Freimuth
3:e pris Rissla ä/ Karin Myrin f/  Stig-Björn Nilsson

 Fredagens pristagare.

Lördag 21/4

Segrarklass
1:a pris Skl Velvet dei Fiorindo (Pronto)  Ä/F Nils B Skaar
2:a pris Skl Rissla Ä/ Karin Myrin F/ Stig-Björn Nilsson
3:e pris Skl  Tess Ä/F Joachim Almgren
4:e pris Skl Orrskogen´s B-Röm Ä/F Morten Tidemann
5:e pris Skl Bekkauren´s D-Stoy Ä/F Rainer Freimuth

 

 Lördagens segrarklassvinnare med domaren Per-Arne Hasselvold

 

Unghundsklass:
2:a pris Ukl Suhlegan Harry Ä/ Cecilia Winnberg F/ Niclas Winnberg
3:e pris Ukl Red Garlic´s Quintessence (Tess) Ä/F Mahnus Löfgren

Söndag 22/4

Unghundsklass
1:a pris Pålamalmens Krozza ä/f Lina Andersson
1:a pris Ricardssons Liva ä/f Roger Wallén
1:a pris Suhlegan Harry  Ä/ Cecilia Winnberg F/ Niclas Winnberg
2:a pris Reisavattnets Us-Mikko ä/f Per-Arne Hasselvold
2:a pris Rypkleppens C Ninja ä/f  Andreas Jörgensen

Öppen klass
1:a pris Storbakkens Isabella ä/f Johan Lindahl
1:a pris Långnils Adstens Nobel Nitro ä/f Lennart Adsten
2:a pris Sa Kira ä/f Anders Burvall
3:e pris Eirams Pigge Primus ä/f Jimmy Andersson

Elitklass
2:a pris Höghalsens WR Eira ä/f Mikael Eriksson
3:e pris Rissla ä/ Karin Myrin f/Stig-Björn Nilsson
3:e pris Sa Traste ä/f Jens Gustavsson

 

Glada pristagare från ett av tre partier under söndagen. Främre raden fr. v : Jimmy Andersson med ”Primus” 3:e ÖKL, Mikael Eriksson med ”Eira” 2:a  EKL, Andreas Jörgensen med ” Ninja” 2:a UKL, Lennart Adsten med Nitro Nobel  1:a ÖKL, Niklas Winberg  med ”Harry” 1:a UKL, Jens Gustavsson med ” Traste” 3:e EKL, Saknas på bilden med premierade ekipage gör Stig-Björn Nilsson med Rissla, 3:e EKL.

 Bakre raden Fr. v: Niklas Bodin, domare och Joachim Almgren, domaraspirant.

Foto: Tor Einar Jörgensen

 

 

 

 

 

Back To Top