skip to Main Content

JAKTPROVSRESULTAT 2019

OBS! Resultat från prov utanför Bretonklubbens regi (SKF och utomlands) får ni själva skicka in till hemsidan. Dessa resultat liksom övriga frågor om rapporteringen skickas till jaktprov@breton.se
Statuter för Årets breton

Antal premier i Februari                 2
Antal premier i Mars                       26
Antal premier i April                       24
Antal premier i Augusti                 13
Antal premier i September            10
Antal premier i Oktober                20
Antal premier i November 
          
Antal premier i December              

        

Jaktprovsresultat 2019

Unghundsklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Almkullens Hexa Inouk De I’Ardour
Almkullens Aska
Peter Nilsson 5/4 Fält
18/8 Fjäll
23/8 Skog
14/9 Fält

1 Dk
1
2
1
4p
4p 
2p
4p =12p
Almkullens Isidor Vestre Demmas Teodor
Almkullens Fia
Peter Bousedt 6/10 Fält
3 1p =1p
Fiskonfjällets Zita Suhlegan Jagger
Almkullens Akira
Stefan Hörnlund 12/4 Fjäll
14/4 Fjäll
1
1
4p
4p=8p
Fjellsmellas Ac Soltind Hope’s Chief Of Crosscreek
Ah Aki-Ta2
Tomas Nilsson F:Lisa Alldén 14/9 Fjäll
15/9 Fjäll

2
1
2p
4p=6p
Gribskoven’s Winchester Wilma Gribskoven’s Laban
Aida
Maria Hellemark 20/10 Fält 2 2p=2p
 Jokvanto’s Kajsa Vinterfjellets Sör Alex
Vanille Brevillaqua
Sara Bernardsson 22/8 Skog
24/8 Skog
3
2
1p
2p=3p
Kruttönna’s Smirnoff Tromsörypa’s PR Rasken
Theia
Per-Ivar Norell 10/3 Fjäll
30/3 Fjäll
31/3 Fjäll
2
1
1
2p
4p
4p=10p
Lill-Gemons Lava Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Ekbäck 13/4 Fjäll
14/4 Fjäll
1
1
4p
4p=8p
Lill-Gemons Liva Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Graipe 2/3 
30/3 Fjäll
31/3 Fjäll
12/4 Fjäll
13/4 Fjäll
14/4 Fjäll

2 N
1 HP
1
1
1 HP
2
(2p)
5p
4p
(4p)
5p
(2p)=14p
Midtfjellets Jorm Suhlegan Jagger
Holmevass F Blaise
Sven Wikström 12/4 Fjäll 2 2p=2p
Miss Aisha Cyclone De L’Ardour
Vanity Mille
Pål Thoresen 2/2 Fält 1
Rickardssons Zebb Crilos D Sigfrid
Rickardssons Nova
Stig Lindskog 5/4 Fält
6/4 Fält
28/9 Fält
29/9 Fält
5/10 Fält
19/10 Fält
20/10 Fält
1 Dk
1 Dk
1
1
1
1HP
1
4p

4p
(4p)
(4p)
5p
(4p)=13p
Snöfjällets Chili Gribskoven’s Sleipner
Steggkjerret’s Nova
Björn Thunell 6/10 Fält 1 4p=4p
Snöfjällets Choklad Gribskoven’s Sleipner
Steggkjerret’s Nova
Tim Larsson/
Magnus Larsson
20/10 Fält 2 2p=2p
Suhlegan Ramses Touch Of Bourbon Little Chug
Suhlegan Janis Joplin
Bengt Eklund 12/4 Fjäll 1 4p=4p
Suhlegan Skj Rizzo Cvk’s Spartan King
Suhlegan Janis Joplin
Lennart Adsten 30/3 Fjäll
31/3 Fjäll
12/4 Fjäll
13/4 Fjäll
17/8 Fjäll
18/8 Fjäll
1
1
1
3
1 HP
1
4p
4p
(4p)
(1p)
5p=13p
(4p)
Suhlegan SKJ Sirius Cvk’s Spartan King
Suhlegan Janis Joplin
Øyvind Nagelhus ? 2 N (2p)
Suhlegan Skj Soya Cvk’s Spartan King
Suhlegan Janis Joplin
Niklas Bodin 9/3 Fjäll 1
4p=4p

 

Jaktprovsresultat 2019

Öppenklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Ajakawis Chiefen Omasvarre’s Aj Orion
Strömforsens Liva
Maria Larm/
Tomas Ekman
30/3 Fjäll 2 2p=2p
Ajakawis Cila Omasvarre’s Aj Orion
Strömforsens Liva
Therese Oskarsson 15/9 Fjäll
2 2p=2p
Almkullens Eamon Carl D’ar Roc’h Bernez
Almkullens Aska
Mia Nilsson 5/10 Fält
6/10 Fält

2
3
2p
1p=3p
Almkullens Glittra Herak De La Plaine Marat
Almkullens Aska
Maria Orresol/
Patrich Orresol
17/8 Fjäll
22/8 Skog

2
2
2p
2p=4p
Almkullens Gucci Herak De La Plaine Marat
Almkullens Aska
Magnus Lindgren 31/3 Fjäll 2 2p=2p
Almkullens Hexa Inouk De I’Ardour
Almkullens Aska
Peter Nilsson 6/10 Fält 2 2p=2p
Blackleiah Eia
Storbakken’s Isabella
Olle Olsson 30/3 Fjäll
31/3 Fjäll
2
2
2p
2p=4p
Eirams Haina Harry Hipso Du Val Aux Miroirs
Ebene Des Amis De La Lande
Ann-Charlotte Björk/
Amir Saidizand
30/3 Fält 2 sär  
Eirams Heta Herta Hipso Du Val Aux Miroirs
Ebene Des Amis De La Lande
Marie Nylander 18/10 Fält 1 4p=4p
Grand’s Uniq Mascot Faust De Passemarais
Klaphattens Benna
Rickard Hübinette  31/3 Fjäll 2 2p=2p
Jaktåsens Er Lykka Almkullens Eros
Jaktåsens Zp Riva
Jonas Fagerman 13/4 Fjäll 2 2p=2p
Klaphattens Meja Aulumboens Cliff
Asta
Henrik Johansson 14/9 Fält
15/9 Fält

3
1
1p
4p=5p
Lill-Gemons Liva Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Graipe 18/8 Fjäll
1 4p=4p
Lill-Gemons Luna Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Karl Berglund/
Sören Mullvad Johansen
20/10 Fält
1 4p=4p
Oltokkens Roxy Tromsörypa’s Ta Sigge
Oltokkens Sally
Hans Bergström 12/4 Fjäll
13/4 Fjäll
2
1
2p
4p=6p
Red Garlic’s X Jameson Fönsvigs Darwin
Bijan’s Lexus
Per-Ivar Norell 17/8 Fjäll
2 2p=2p
Rickardssons Saxa Crilos D Sigfrid
Rickardssons Nova
Petter Rosborg 14/4 Fjäll 3 1p=1p
Rickardssons Vilhelmina Crilos D Sigfrid
Rickardssons Nova
Anna Lundqvist F:Mikael Sundberg 14/9 Fjäll
1 4p=4p
Splitrivers Acqua Raunakkens Cox
Suhlegan Kelly
Ingvar Johansson 30/3 Fjäll
31/3 Fjäll
2
1
2p
4p=6p
Splitrivers Atle Raunakkens Cox
Suhlegan Kelly
 Jan Sundström  14/4 Fjäll 3 1p=1p
Strandbys Estelle Stenhöj Noah
Strandbys Abby
Maine Sterner 6/4 Fält 2 Dk (2p)
Strandbys Frække Frida Kenzo
Aulumboens Becky
Franz Nybro Metzker/ Jens Hansen 5/10 Fält
6/10 Fält
2
2
 
Suhlegan Jackson Suhlegan Hevi Rock
Suhlegan Felicia Försvann
Per-Åke Mickelsson 10/3 Fjäll 2 2p=2p
Suhlegan Like a Hurricane Raunakkens Cox
Suhlegan Janis Joplin
Isabelle Bergkvist 9/3 Fjäll
10/3 Fjäll
3
2
1p
2p=3p
Suhlegan Rheta Touch Of Bourbon Little Chug
Suhlegan Janis Joplin
Kristina Larsson 19/10 Fält 3 1p=1p

 

 

Jaktprovsresultat 2019

Elitklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Ajakawis Bossen First Bullet Samson Sorensen
Strömforsens Liva
Robert Källström 9/3 Fjäll
30/3 Fjäll
31/3 Fjäll
14/4 Fjäll

2
2
3
3
3p
3p
2p
(2p)=8p
Almkullens Fia Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Peter Nilsson 18/8 Fjäll
2 3p=3p
Blackpeggy Ismenningens A-Kasper
Storbakken’s Isabella

Johan Lindahl 30/3 Fjäll
13/4 Fjäll
2
2
3p
3p=6p
Crilos D Sigfrid
Lill-Gemons Mac-Nevis
Suhlegan Dibla
Paul Lundblad 14/9 Fjäll
2 3p=3p
Klaphattens Meja Aulumboens Cliff
Asta
Henrik Johansson 6/10 Fält
3 2p=7p
Liz First Bullet Samson Sorensen
Rickardssons Liva
Hans Lissdaniels 9/3 Fjäll
10/3 Fjäll
1
2
5p
3p=8p
Mustang Des Bois De Gland Cyrano De Saint Lubin
Erene De Keranlouan
Amir Saidizand/
Joakim Johansson
2/2 Fält 1 5p=5p
Oltokkens Roxy Tromsörypa’s Ta Sigge
Oltokkens Sally
Hans Bergström 14/4 Fjäll 2 3p=9p
Pålamalmens Kingen Delos Vom Schwanenberg
Pålamalmens El Cobra
Robert Källström 20/10 Fält
3 2p=2p
Smedgattu Carrera Orreskogen’s B-Röm
Red Garlic’s Korint
Barbro Ågren/
Mats Ågren
9/3 Fjäll 1 5p=5p
Synnermoen’s Jack Litjåsen’s P
Reisavannet’s Ja-Ayla
Anders Hennerfors 13/4 Fjäll 1 5p=5p
Tiellas Ki Dyra Duracell Ilex Des Marais Du Piat
Pålamalmens Krozza
Lina Granström 25/8 Skog
2 3p=3p
Vakkuniva-Tarzan:s Tr Tindra Litjåsen’s De René
Tess
Joakim Almgren 23/8 Skog
2 3p=3p

 

 

Jaktprovsresultat 2019

Vinnarklass/Segrarklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Grands Uniq Itro Facco de la Malbirado
Midtvejs Corazón
Jens Hansen/
Anni Hansen
5/10 Fält 1 SM (5p)
Inouk de l’Ardour Clint de l’Ardour
Odet del Pellegrinotti
Jens Ole Nielsen 5/10 Fält 2 SM (4p)
Smedgattu Carrera Orreskogen’s B-Röm
Red Garlic’s Korint
Barbro Ågren/
Mats Ågren
5/10 Fält 3 SM 3p=8p

Dat.=Datum
kv=kval
fin=final
N=Norge
Dk=Danmark
F=Frankrike
C=Cacit
MC= Medelhavscupen
sär=särskilt prov, det räknas ej in i Årets Hund/Unghund
Skl=Segrarklass (Sverige)
Vk=Vinnarklass (N)
HP=Hederspris
P=Poäng
Exc=Exellent
t b=tre bon
SM=breton SM

Back To Top