skip to Main Content

JAKTPROVSRESULTAT 2022

OBS! Resultat från prov utanför Bretonklubbens regi (SKF och utomlands) får ni själva skicka in till hemsidan. Dessa resultat liksom övriga frågor om rapporteringen skickas till jaktprov@breton.se
Statuter för Årets breton

Antal premier i Januari                   
Antal premier i Februari               1
Antal premier i Mars                     15
Antal premier i April                     17
Antal premier i Augusti               11
Antal premier i September             14 
Antal premier i Oktober               
Antal premier i November 
          
Antal premier i December   

 

Jaktprovsresultat 2022

Unghundsklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Bijan’s Napoleon Klaphattens Franz
Minuty De Passemarais
Caroline Hjelm 12/3 Fält
13/3 Fält
2
1
2p
4p
Dagmar Inouk De L’Ardour
Klaphattens Meja
Henrik Johansson 13/3 Fält 2 2p
Essjin
Strömforsens Kace
Jaktåsens Er Lykka
Jonas Fagergren 10/4 Fjäll 2 2p
Graipesvares Fonz
Kamvatnet’s Fant
Lill-Gemons Liva
Jan Gummås 20/8 Fjäll 3 1p
Lill-Gemons Nebbiolo Rickardssons Idi
Lill-Gemons Lava
Lennart Berglund 4/3 Fjäll
17/8 Fjäll
18/8 Fjäll
3/9 Skog
9/11 Fjäll
2 N
1
1
2
1
.p
4p
4p
.p
4p
Lill-Gemons Nemo
Rickardssons Idi
Lill-Gemons Lava
Mikael Sjölander 2/4 Fjäll
10/11 Fjäll
2
1
2p
4p
Lill-Gemons Nikka
Rickardssons Idi
Lill-Gemons Lava
Ulf Ekbäck 30/4 Fjäll
21/8 Fjäll
9/11 Fjäll
2
1
1
2p
4p
4p
Röbäcksslättens Märy Raunakkens Ragg
Röbäcksslättens Blackpeggy
Johan Lindal 26/3 Fjäll
9/4 Fjäll
2
1
2p
4p
Splitrivers Caffis
Crilos D Sigfrid
Splitrivers Acqua
 Jesper Risberg 9/11 Fjäll 2 2p
Suhlegan ng Kenneth Almkullens Gideon
Suhlegan Nevada Sno’Flake
Marcus Andersson 9/4 Fjäll 2 2p
           

 

Jaktprovsresultat 2022

Öppenklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Fiskonfjällets Aika Suhlegan Jagger
Almkullens Akira
Helena Diedrichs 13/3 Fjäll 2 2p
Fiskonfjällets Edit Crilos D Sigfrid
Almkullens Akira
Tobias Indén 13/3 Fjäll
8/4 Fjäll
17/8 Fjäll
2
2
3
2p
2p
1p
Fiskonfjällets Kira
Suhlegan Jagger
Almkullens Akira
Anna Norén 3/4 Fjäll
9/11 Fjäll
3
2
1p
2p
Fiskonfjällets Tua Crilos D Sigfrid
Almkullens Akira
Stefan Hörnlund/ Maria Hörnlund 11/11 Fjäll 1 4p
Grand’s Uniq Mascot
Faust De Passemarais
Klaphattens Benna
Rickard Hübinette 3/4 Fjäll 3 1p
Jerpsetra’s C-Nora Ailo
Holmevass D Gyda
Göran Samuelsson 12/3 Fält 3 1p
MadamMini
Tiellas Ki Dirty Harry
Liva
AnnaCarin Wikman
Erling Wikman
27/8 Skog 2 2p
Rickardssons Idi Jerpsetra’s A-Spiro
Rickardssons Nova
Maria Timgren 10/11 Fjäll
11/11 Fjäll
3
2
1p
2p
Rickardssons Smilla Jerpsetra’s A-Spiro
Rickardssons Nova
Robert Isaksson 19/2 Fjäll 1 N  
Snöfjällets Cola
Gribskoven’s Sleipner
Steggkjerret’s Nova
Roger Westling 21/8 Fjäll 3 1p
Snöfjällets Dante Gribskoven’s Sleipner
Suhlegan Rheta
Fredrik Löf 9/4 Fjäll 1 4p
Suhlegan Cdo Pippi Suhlegan Ossy
Cast-A-Britt Little Dorrit
Niclas Winnberg 3/4 Fjäll 3 1p
Vakkuniva-Tarzan:s Tuva
Vistasdalens Boss
Vakkuniva-Tarzan:s Ts Tara
Joachim Almgren 2/4 Fjäll
10/4 Fjäll
2 N
1 N
 
Vistasdalens A S Canja Gribskoven’s Sleipner
Axa
Stina Sarri 10/11 Fjäll 3 1p

 

Jaktprovsresultat 2022

Elitklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Almkullens Demi
Fabian Du Vallon De La Rigaude
Tors Riva
Monica & Ove Svanberg/
Ove Svanberg
3/4 Fjäll 3 2p
Lill-Gemons Lava
Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Ekbäck 20/8 Fjäll
21/8 Fjäll
11/11 Fjäll
2
2
1
3p
3p
5p
Lill-Gemons Liva Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Graipe 12/3 Fjäll
2/4 Fjäll
8/4 Fjäll
1
1 HP
2
5p
6p
3p
Strömforsens Ice Almkullens Gideon
Strömforsens Klara
Margareta Lundqvist 9/4 Fjäll 2 3p
Tiellas Da Elza
Vinterfjellets Sör Alex
Tiellas Ki Dyra Duracell
AnnaCarin Wikman
Erling Wikman
27/8 Skog 3 2p
Trollkjerkas Miss Aisha Cyclone De L’ardour
Vanity Mille
Pål Thoresen 12/3 Fält
13/3 Fält
2
2
3p
3p
Venatu Bella Almkullens Gideon
Miss Des Bois Gland
Michael Sjölander 13/3 Fjäll
26/3 Fjäll
27/3 Fjäll
3/4 Fjäll
2
2
2
2
3p
3p
3p
3p
Venatu Three Little Birds Almkullens Gideon
Miss Des Bois Gland
Anna Olofsson 20/8 Fjäll 3 2p

 

Jaktprovsresultat 2022

Vinnarklass/Segrarklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Fiskonfjällets Zita
Suhlegan Jagger
Almkullens Akira
Stefan Hörnlund 10/9 Fjäll SM 1 CACIT 8p
Spakken-Shaz Fönsvigs Darwin
Ripkullens Raja
Lennart Berglund 20/3 Fjäll
10/9 Fjäll SM
2 N
2
3p
5p
Trollkjerkas Miss Aisha Cyclone De L’ardour
Vanity Mille
På Thoresen 10/9 Fjäll SM 3 4p
           
           
           

Dat.=Datum
kv=kval
fin=final
N=Norge
Dk=Danmark
F=Frankrike
C=Cacit
MC= Medelhavscupen
sär=särskilt prov, det räknas ej in i Årets Hund/Unghund
Skl=Segrarklass (Sverige)
Vk=Vinnarklass (N)
HP=Hederspris
P=Poäng
Exc=Exellent
t b=tre bon
SM=breton SM

Back To Top