skip to Main Content

JAKTPROVSRESULTAT 2020

OBS! Resultat från prov utanför Bretonklubbens regi (SKF och utomlands) får ni själva skicka in till hemsidan. Dessa resultat liksom övriga frågor om rapporteringen skickas till jaktprov@breton.se
Statuter för Årets breton

Antal premier i Februari                 7
Antal premier i Mars                       15
Antal premier i April                         6
Antal premier i Augusti                 13
Antal premier i September            24
Antal premier i Oktober                24
Antal premier i November 
         
Antal premier i December              

Jaktprovsresultat 2020

Unghundsklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Brännbuas Dusty
Sa Traste
Gaia
Helge Larsen 28/3 Fjäll
19/4 Fjäll
23/8 Fjäll
13/9 Fjäll
11/10 Fält
2 sär
2 sär
1
1
1


4p
4p
4p=12p
Brännbuas Diana Sa Traste
Gaia
Mari Gustafsson 27/9 Fjäll 3 1p
Crilos H Annie
Lill-Gemons Mac-Nevis
Almkullens Bess
Jonas Holmgren 23/8 Skog
6/9 Fjäll
19/9 Fjäll
27/9 Fjäll

3
2
2
2
1p
2p
2p
2p=6p
Crilos H Luva
Lill-Gemons Mac-Nevis
Almkullens Bess
Joakim Nehrer 18/10 Skog 1 sär  
Holmevass J Mekkie
Brekkesagas Blackbird
Touch Of Bourbon Little Chloe
Pontus Ekman 19/10 Skog 1 sär  
Jaktåsens WN Sirap
Nelson
Jaktåsens Zp Winna
Joel Backman 23/8 Skog 2 2p
Kruttönna’s Smirnoff Tromsörypa’s PR Rasken
Theia
Per-Ivar Norell 1/3 Fält
2 2p
Rickardssons Carinn
Jerpsetra’s A-Spiro
Rickardssons Nova
Mats Ågren 20/9 Fjäll 2 sär
Rickardssons Niika Crilos D Sigfrid
Rickardssons Nova
Nicklas Nyman 29/2 Fält 3 1p
Rickardssons Smilla
Jerpsetra’s A-Spiro
Rickardssons Nova
Robert Isaksson 27/9 Fjäll 1 4p
Spakken-Shaz Fönsvigs Darwin
Ripkullens Raja
Lennart Berglund 29/2 Fält
1/3 Fält
22/8 Fjäll
1HP
1
1
5p
4p
4p=13p
Stor-Tångens Jack Grand’s Uniq Luke
Almkullens Demi
Ove Svanberg 29/2 Fält 3 1p
Stömforsens Ice
Almkullens Gideon
Strömforsens Klara
Margareta Lundqvist 25/4 Fjäll
9/10 Fält
3 sär
1

4p
Strömforsens I Noita Almkullens Gideon
Strömforsens Klara
Carita Bäcklund 7/3 Fjäll 2 2p
Tiellas DA Elza
Vinterfjellets Sör Alex
Tiellas Ki Dyra Duracell
AnnaCarin Vikman/
Erling Vikman
23/8 Skog 1 4p
Tiellas DA Etta
Vinterfjellets Sör Alex
Tiellas Ki Dyra Duracell
Lina Granström 20/8 Skog 2 2p
Vakkuniva-Tarzan:s Tuva
Vistasdalens Boss
Vakkuniva-Tarzan:s Ts Tara
Joachim Almgren 19/9 Fjäll 1 4p
Venatu Bella Almkullens Gideon
Miss Des Bois Gland
Micke Sjölander 7/3 Fjäll
22/8 Fjäll
23/8 Fjäll
24/10 Fält
25/10 Fält
2
2
2
1
1
2p
2p
2p
4p
4p=10p
Venatu Positive Vibrations Almkullens Gideon
Miss Des Bois Gland
Carina Hedström 24/10 Fält 2 2p
Venatu Three Little Birds
Almkullens Gideon
Miss Des Bois Gland
Anna Olofsson 26/9 Fjäll
24/10 Fält
2
2
2p
2p=4p
Värmlandsnäsets Embla
Pålamalmens Kingen
Jerpsetra’s Freja
Sam Bengtsson 27/9 Fjäll 3 1p

 

Jaktprovsresultat 2020

Öppenklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Almkullens Hamilton Inouk De I’Ardour
Almkullens Aska
Mats Andersson 7/3 Fjäll 2 2p
Almkullens Hexa Inouk De I’Ardour
Almkullens Aska
Peter Nilsson 11/9 Fjäll 1 4p
Almkullens Isidor Vestre Demmas Teodor
Almkullens Fia
Peter Boustedt 24/10 Fält 3 1p
Bekkauren’s First Princess Senya
First Bullet Samson Sorensen
U S Cali
Robert Widestedt 25/4 Fjäll 3 sär
Brännbuas Casper Synnermoen’s Jack
Gaia
Johan Edqvist/
Amir Zand
29/2 Fält 1 4p
Fiskonfjällets Kira
Suhlegan Jagger
Almkullens Akira
Anna Norén 29/2 Fält 3 1p
Fiskonfjällets Zita
Suhlegan Jagger
Almkullens Akira
Stefan Hörnlund 23/8 Fjäll 1 4p
Grand’s Uniq Mascot Faust De Passemarais
Klaphattens Benna
Birgitta Hübinett/
Rickard Hübinett
7/3 Fjäll 2 2p
Kruttönna’s Smirnoff
Tromsörypa’s PR Rasken
Theia
Per-Ivar Norell 28/3 Fjäll 2 sär
Lill-Gemons Lava Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Ekbäck 7/3 Fjäll
28/3 Fjäll
2
1 sär
2p
Rickardssons Siri
Vinterfjellets Bp Pippen
Rickardssons Nova
Ulf Rickardsson 22/8 Skog 1 4p
Rickardssons Vilhelmina Crilos D Sigfrid
Rickardssons Nova
Anna Lundqvist/
Mikael Sundberg
19/9 Fjäll 2 2p
Spakken-Shaz Fönsvigs Darwin
Ripkullens Raja
Lennart Berglund 24/10 Fält 1 4p
Stor-Tångens Jack Grand’s Uniq Luke
Almkullens Demi
Monika Svanberg 24/10 Fält 2 2p
Suhlegan Power Point Suhlegan Hevi Rock
Cast-A-Britt Little Dorrit
Roger Månström 29/2 Fält
7/3 Fjäll
3
3
1p
1p

 

Jaktprovsresultat 2020

Elitklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Almkullens Fia Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Peter Nilsson 17/10 Fält
18/10 Fält
25/10 Fält
2
3
1
3p
2p
5p=10p
Almkullens Freja
Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Anders Ylén 24/10 Fält
25/10 Fält

2
2
3p
3p=6p
Almkullens Hexa Inouk De I’Ardour
Almkullens Aska
Peter Nilsson 17/10 Fält
18/10 Fält

2
2
3p
3p=10p
Brännbuas Casper Synnermoen’s Jack
Gaia
Johan Edqvist/
Amir Zand
1/3 Fält
26/9 Fält
1
2
5p
3p=12p
Eirams Heta Herta
Hipso Du Val Aux Miroirs
Ebene Des Amis De La Lande
Marie Nylander/
Amir Saidizand
25/9 Fält
26/9 Fält
27/9 Fält
9/10 Fält
11/10 Fält

1 sär
2
3
1
1

3p
2p
5p
5p=13p
Fiskonfjällets Zita
Suhlegan Jagger
Almkullens Akira
Stefan Hörnlund 5/9 Fjäll
20/9 Fjäll
24/10 Fält
1
1 sär
2
5p

3p=12p
Gaia Fönsvigs Darwin
Brekkesagas Nikki
Helge Larsen 17/10 Fält
18/10 Fält
2
1
3p
5p=8p
Klaphattens Franz Bourdon De L’Ardour
Asta
Amir Zand 29/2 Fält
1/3 Fält
2
1
3p
5p=8p
Klaphattens Meja
Aulumboens Cliff
Asta
Henrik Johansson 27/9 Fjäll 3 2p
Lill-Gemons Lava
Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Ekbäck 25/4 Fjäll
23/8 Fjäll
1 sär
2

3p
Lill-Gemons Liva Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Graipe 28/3 Fjäll
19/4 Fjäll
6/9 Fjäll
2 sär
1 sär
2


3p
Lill-Gemons Luna
Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Karl Berglund/
Sören Mulvad Johansen
26/9 Fält
27/9 Fält
25/10 Fält
1
1
2
5p
5p
3p=13p
Liz First Bullet Samson Sorensen
Rickardssons Liva
Hans Lissdaniels 28/3 Fjäll 2 sär
Oltokkens Roxy
Tromsörypa’s Ta Sigge
Oltokkens Sally
Hans Bergström 25/4 Fjäll 1 sär
Rickardssons Siri
Vinterfjellets Bp Pippen
Rickardssons Nova
Ulf Rickardsson 23/8 Skog
6/9 Fjäll
2
2
3p
3p=6p
Synnermoen’s Jack Litjåsen’s P
Reisavannet’s Ja-Ayla
Anders Hennerfors 6/9 Fjäll 2 3p
Vakkuniva-Tarzan:s Tr Tindra
Litjåsen’s De René
Tess
 Joachim Almgren 29/8 Fjäll 2 3p

 

Jaktprovsresultat 2020

Vinnarklass/Segrarklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

           
           
           

Dat.=Datum
kv=kval
fin=final
N=Norge
Dk=Danmark
F=Frankrike
C=Cacit
MC= Medelhavscupen
sär=särskilt prov, det räknas ej in i Årets Hund/Unghund
Skl=Segrarklass (Sverige)
Vk=Vinnarklass (N)
HP=Hederspris
P=Poäng
Exc=Exellent
t b=tre bon
SM=breton SM

Back To Top