skip to Main Content

JAKTPROVSRESULTAT 2021

OBS! Resultat från prov utanför Bretonklubbens regi (SKF och utomlands) får ni själva skicka in till hemsidan. Dessa resultat liksom övriga frågor om rapporteringen skickas till jaktprov@breton.se
Statuter för Årets breton

Antal premier i Januari                   
Antal premier i Februari                 
Antal premier i Mars                        8
Antal premier i April                      41
Antal premier i Augusti                12
Antal premier i September           13   
Antal premier i Oktober                 7
Antal premier i November 
           
Antal premier i December   

          

Jaktprovsresultat 2021

Unghundsklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Brännbuas Echo Kruttönna’s Smirnoff
Gaia
Susanne Lindqvist 17/4 Fjäll 3 1p
Crilos H Annie
Lill-Gemons Mac-Nevis
Almkullens Bess
Jonas Holmgren 27/3 Fjäll
28/3 Fjäll
10/4 Fjäll
11/4 Fjäll
1
1
1
1
4p
4p
4p =12p
4p 
Eirams Dunder-Djärv
Goku De Kronnellar
Eirams Heta Herta
Nils Gröndahl 24/4 Fjäll 1 4p
Elsa-Oltokken Vistasdalens Boss
Oltokkens Tara
Anders Burvall 16/4 Fjäll
17/4 Fjäll
18/4 Fjäll
19/8 Skog
1
1
2
1
4p
4p
2p
4p =14p
Fiskonfjällets Edit Crilos D Sigfrid
Almkullens Akira
Tobias Indén 16/4 Fjäll
18/4 Fjäll
2
1
2p
4p
Fiskonfjällets Kiitos
Crilos D Sigfrid
Almkullens Akira
Lina Dillner 11/9 Fjäll 1 4p
Fiskonfjällets Tua Crilos D Sigfrid
Almkullens Akira
Stefan Hörnlund 16/4 Fjäll
18/4 Fjäll
11/9 Fjäll
1
1
1
4p
4p
4p =12p
Lindalsgårdens Ozzy
Synnermoen’s Jack
Vakkuniva-Tarzan:s Ts Nike
Martin Stenhammar 27/3 Fjäll 1 4p
MadamMini
Tiellas Ki Dirty Harry
Liva
AnnaCarin Wikman
/f Erling Wikman
28/8 Skog 1 4p
Puzzel Des Vestiges De Saint Adrien
Lascar De Tremouard
Latina De Keranlouan
Eva Olausson 10/10 Fält 3 1p
Snöfjällets Destiny Huntress Gribskoven’s Sleipner
Suhlegan Rheta
Magnus Larsson 17/4 Fjäll
18/4 Fjäll
1
3
4p
1p
Vakkuniva-Tarzan:s Tuva
Vistasdalens Boss
Vakkuniva-Tarzan:s Ts Tara
Joachim Almgren 24/4 Fjäll
25/4 Fjäll
1
2
4p
2p
Värmlandsnäsets Embla Pålamalmens Kingen
Jerpsetra’s Freja
Sam Berntsson 28/3 Fjäll 1 4p
           
           
           

 

Jaktprovsresultat 2021

Öppenklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Aulumboens Pax
Claes
Louna Du Bois Courcol
David Öhman 10/4 Fjäll
11/4 Fjäll
19/8 Skog
2
2
2
2p
2p
2p
Brännbuas Diana Sa Traste
Gaia
Mari Gustafsson 28/3 Fjäll
25/4 Fjäll
2
3
2p
1p
Crilos G Cava Crilos D Sigfrid
Almkullens Bess
Dante Dahlgren 17/4 Fjäll 2 2p
Crilos H Annie Lill-Gemons Mac-Nevis
Almkullens Bess
Jonas Holmgren 16/4 Fjäll
17/4 Fjäll
24/4 Fjäll
25/4 Fjäll
19/8 Skog
3
2
2
3
1
1p
2p
2p
1p
4p=4p
Fiskonfjällets Edit
Crilos D Sigfrid
Almkullens Akira
Tobias Indén 10/10 Fält 3 1p
Fiskonfjällets Kira
Suhlegan Jagger
Almkullens Akira
Anna Norén 10/4 Fjäll
16/4 Fjäll
3
2
1p
2p
Rickardssons Carinn
Jerpsetra’s A-Spiro
Rickardssons Nova
Mats Ågren 22/8 Fjäll 1 4p
Rickardssons Smilla Jerpsetra’s A-Spiro
Rickardssons Nova
Robert Isaksson 16/4 Fjäll
21/8 Fjäll
22/8 Fjäll
3
3
2
1p
1p
2p
Snöfjällets Cola Gribskoven’s Sleipner
Steggkjerret’s Nova
Roger Westling 21/8 Fjäll
22/8 Fjäll
3
2
3 sär
1p
2p
Stor-Tångens Jack
Grand’s Uniq Luke
Almkullens Demi
Monika Svanberg/
Ove Svanberg
9/10 Fält
10/10 Fält
2
3
2p
1p
Strömforsens Ice Almkullens Gideon
Strömforsens Klara
Margareta Lundqvist 17/4 Fjäll
18/4 Fjäll
25/9 Fjäll
3
2
1
1p
2p
4p=7p
Strömforsens I Noita Almkullens Gideon
Strömforsens Klara
Carita Bäcklund 16/4 Fjäll 3 1p
Strömforsens Kace Raunakkens Turbo
Eirams Ramsa Raring
Andreas Sundqvist 16/4 Fjäll 1 4p
Tiellas DA Elza
Vinterfjellets Sör Alex
Tiellas Ki Dyra Duracell
AnnaCarin Wikman
/f Erling Wikman
28/8 Skog 1 4p
Venatu Bella Almkullens Gideon
Miss Des Bois Gland
Micke Sjölander 27/3 Fjäll
10/4 Fjäll
11/4 Fjäll
3
2
1
1p
2p
4p=7p
Venatu Three Little Birds
Almkullens Gideon
Miss Des Bois Gland
Anna Olofsson 28/3 Fjäll
10/4 Fjäll
22/8 Fjäll
2
2
1
2p
2p
4p=8p
Vincent
Stenhöj O.jean
Attila
Allan Folmer 10/4 Fjäll
21/8 Fjäll
3
1
1p
4p
Vistasdalens Bierra
Reisavannet’s Zb-Sam
Axa
Per Ola Patomella 25/4 Fjäll 1 4p
Vistasdalens Boss Reisavannet’s Zb-Sam
Axa
Ronnie Jansson 27/3 Fjäll 3 1p
Vistasdalens A S Canja Gribskoven’s Sleipner
Axa
Stina Sarri 25/4 Fjäll 3 1p
           

 

Jaktprovsresultat 2021

Elitklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

Almkullens Fia Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Peter Nilsson 26/9 Fält 1 R-CACIT 6p
Almkullens Freja Bob Des Landes Du Pech
Pålamalmens Elva
Anders Deodorsson Ylen 11/9 Fält
12/9 Fält
2
2
3p
3p=6p
Almkullens Hexa Inouk De L’Ardour
Almkullens Aska
Peter Nilsson 26/9 Fält 1 5p
Fiskonfjällets Zita Suhlegan Jagger
Almkullens Akira
Stefan Hörnlund 18/4 Fjäll 1 5p
Klaphattens Meja Aulumboens Cliff
Asta
Henrik Johansson 9/10 Fält 3 2p
Lill-Gemons Lava
Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Ekbäck 12/9 Fjäll 1 5p
Lill-Gemons Liva Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Ulf Graipe 11/9 Fjäll
12/9 Fjäll
1
3
5p
2p=7p
Lill-Gemons Luna Raunakkens Cox
Lill-Gemons Asti
Karl Berglund/
Sören Mulvad?
18/9 Fält
19/9 Fält
1
1
5p
5p=10p
Spakken-Shaz Fönsvigs Darwin
Ripkullens Raja
Lennart Berglund 18/4 Fjäll 1 5p
Strandbys Fie
Kenzo
Aulumboens Becky
Tina Gavling/
Tobias Gavling
26/9 Fält 1 5p
Strömforsens Kace Raunakkens Turbo
Eirams Ramsa Raring
Andreas Sundqvist 17/4 Fjäll 2 3p
Vakkuniva-Tarzan:s Ts Tara First Bullet Samson Sorensen
Tess
Joachim Almgren 24/4 Fjäll 3 2p
Venatu Bella Almkullens Gideon
Miss Des Bois Gland
Mikael Sjölander 10/10 Fält 3 2p
           

 

Jaktprovsresultat 2021

Vinnarklass/Segrarklass

 Hund

Far/Mor

Ägare/Förare

Dat/Typ

Pris

Poäng

           
           
           
           
           
           

Dat.=Datum
kv=kval
fin=final
N=Norge
Dk=Danmark
F=Frankrike
C=Cacit
MC= Medelhavscupen
sär=särskilt prov, det räknas ej in i Årets Hund/Unghund
Skl=Segrarklass (Sverige)
Vk=Vinnarklass (N)
HP=Hederspris
P=Poäng
Exc=Exellent
t b=tre bon
SM=breton SM

Back To Top