skip to Main Content
Resultat Jubileumsutställning Älvkarleby 2021

Resultat Jubileumsutställning Älvkarleby 2021

Resultat från Jubileumsutställningen i Älvkarleby 1 aug 2021. Komplett resultatlista och foton längre ned på sidan.

  • BIR Snöfjällets Cola – ä/f Roger Westling
  • BIM Eirams Jaffa Jer Järnet – ä/f Marie Nylander
  • Bästa Jaktmeriterade Eirams Jaffa Jer Järnet – ä/f Marie Nylander
  • Bästa Avelsklass Almkullens Gideon, ä/f Sangita Jonsson
  • Bästa Uppfödargrupp med HP Eirams Uppf: Marie Nylander
  • Vinnare Apporttävling: Grand’s Uniq Mascot Ä: Birgitta Hübinette F: Rickard Hübinette

Bretonklubben gratulerar alla duktiga pristagare!

Ett stort tack till alla Sponsorer som skänkt priser och till alla Funktionärer! Utan er hade vi inte kunnat genomföra detta prov. Ett särskilt tack till Eva Olausson & Rita Prytz!

Huvudsponsorer:

Resultatlista på alla hundar som fick godkänt under Jubileumsutställningen  Redigiering pågår nu

E=Excellent
V=Very Good
G=Good
Siffran är i den hundarna är placerade inom gruppen

Bästa Hanhundar

  E 1 Snöfjällets Cola Roger Westling BIR, CK
  E 2 Eirams Gustav Gute Tomas Borg CK
  E 1 Tinderypen’s Max Jan Linstedt CK, Cert
  E 2 Eirams Frekke Freke  Annica Hallin CK

 

Bästa Tikar

  E 1 Eirams Jaffa Jer Järnet Marie Nylander BIM, CK
  E 2 Strömforsens I Noita Carita Bäcklund CK, Cert
  E 1 Lyngroden’s Pia Jens Ole Nielsen CK

 

Hanar Valpklass

  E 1 Ture Katarina Nyman Bästa Valp

Hanar Juniorklass

  E 1 Eirams Cassius Clay Andreas Kindstedt Bästa Junior
  E 2 Värmlandsnäsets Pallas Lars Göran Hansson  
  V 3 Lapilunas Bozzo Birgitta Hubinette  
  V 4 Suhlegan RD Ecko Daniel Larneback  

 

Hanar Bruks/Jaktklass

  E 1 Tinderypen’s Max Jan Linstedt CK, CACIB, Bhkl3
  E 2 Eirams Frekke Freke  Annica Hallin CK, R-Cert, Bhkl4
  E 3 Almkullens Gideon Sangita Jonsson  
  E 4 Kruttönna’s Smirnoff Per-Ivar Norell  
  E   Suhlegan Label Five Lennart Berglund  
  V   Eirams Dunder-Djärv Nils Gröndahl  
  V   Vistadalens Boss Ronnie Jansson  


Hanar Öppenklass

  E 1 Snöfjällets Cola Roger Westling BIR, CK, Bästa ÖKL, Bhkl1
  E 2 Eirams Gustav Gute Tomas Borg CK, Bhkl2
  E 3 Nugget de Tremouard Marie Nylander  
  E 4 Brännbuas C-Niila Anders Hennerfors  
  V   Crilos D Greven Håkan Nilsson  
  V   Smedgattu Gimli Patrik Kindstedt  
  V   Suhlegan Ossy Olof Johansson  
  V   Tiellas KI Dynamit Harary Torbjörn Nyman  


Hanar Veteranklass

  E 1 Red Garlic Jameson Per-Ivar Norell Bäste Veteran
  E 2 Reisvannet’s JC-Tim Per-Erik Amundsen  
  E 1 Röbäcksslättens Märy Johan Lindahl  

Tikar Unghundsklass

  E 1 Puzzel des Vestiges de Saint Adrien  Eva Olausson CK
  V 2 Brännbuas Eira Fanny Sandström  
  G   Lindalsgårdens Meja Magnus Löfgren  


Tikar Bruks/Jaktklass

  E 1 Eirams Jaffa Jer Järnet Marie Nylander BIM, CK, Btkl1, Bästa Jakthund
  E 2 Strömforsens I Noita Carita Bäckström CK, Cert, Btkl2
  E 3 Strandby’s Fie Tina Gavling CK
  E 4 Fiskonfjällets Zita Stefan Hörnlund  
  E   Vistadalens AS Canja Stina Sarri  
  V   Rickardssons Carinn Barbro Ågren  
  V   Rickardssons Smilla Robert Isaksson  
  V   Venatau Bella Mikael Sjölander  
  V   Venatau Three Little Birds Anna Olofsson  
  G   Jerpsetra’s C Millie Jon Linstad  


Tikar Öppenklass

  E 1 Lyngroden’s Pia Jens Ole Nielson CK, Btkl3
  E 2 Creme Crackers Marwa Peter Runnberg CK
  E 3 Strömforsens Issaia Anders Häger CK
  E 4 Krutåsen’s M Froya Louise Ramsell CK
  E   Eirams Enastående Edea Daniel Ersson  
  E   Stevnsåsen’s Iris Mats Ryderhejm  
  E   Tricky Treets Inez Peter Runnberg  
  V   Almkullens Ipa Mats Sigvant  
  V   Balla Linda Maurizio Carlesi  
  V   Brännbuas Danja Birgitta Rådman  
  V   Crilos H Sally Hardy Nilsson  
  V        

Tikar Championatklass

  E 1 Lady du Fief des Kallistos Peter Rasmussen CK, Btkl4, R-Cert

 

Bästa Avelsklass med HP Almkullens Gideon, ä/f Sangita Jonsson (Strömforsens I Noita, Venatu Bella, Venatu Three Little Birds, Strömforsens Issaia)

Bästa Uppfödargrupp med HP Eirams Uppf: Marie Nylander (Eirams Cassius Clay, Eirams Frekke Freke, Eirams Gustav Gute, Eirams Jaffa Jer Jernet)

Alla resultat finns i en pdf-fil HÄR

 

 

Eirams uppfödargrupp 1:a med hp. Fr v Eirams Frekke Freke, Eirams Cassius Clay, Eirams Gustav Gute och Eirams Jaffa Jer Järnet. 4 kombinationer efter 3 olika tikar.

 

Almkullens Gideon Avelsgrupp

 

Juniorklass hanar

Juniorklass hanar

 

Öppenklass hanar

 

Öppenklass Hanar

 

Jaktklass Hanar

Jaktklass Hanar

Några ögonblicksbilder signerade Jenny Gustafsson:

 

 

Back To Top