skip to Main Content

Resultat Klimpfjäll 16-18 april-2021

Efter en underbart soliga dagar på Klimpfjäll med lagom mycket ripa har det totalt blivit 23 priser under provhelgen. Som vanligt i Klimpfjäll var provet väldigt trevligt och välorganiserat med skotertransporter långt upp på fjället. 

Söndag 18 april

Unghundsklass
  • 1:a pris Fiskonfjällets Edit, ä/f Tobias Inde’n
  • 1:a pris Fiskonfjällets Tua, ä/f Stefan Hörnlund
  • 2: a pris Elsa- Oltokken, ä/f Anders Burwall
  • 3:e pris Snöfjällets Destiny Huntrress, ä/f Magnus Larsson
Öppenklass
  • 2:a pris Strömforsens Ice, ä/f Margareta Lundqvist
Elitklass
  • 1:a pris Fiskonfjällets Zita, ä/f Stefan Hörnlund
  • 1:a pris Spakken-Shaz, ä/f Lennart Berglund

 

Lördag 17 april 

Unghundsklass

  • 1:a pris Elsa Oltokken, ä/f Anders Burwall
  • 1:a pris Snöjällets Destiny Huntress, Magnus Larsson
  • 3:e pris Brännbuas Ecko, ä/f Susanne Lindqvist

Öppenklass

  • 1:a pris Renslingans Elliot (Drent), ä/f Elisabet Gilek
  • 2:a pris Crilos H Annie, ä/f Jonas Holmgren
  • 2:a pris Crilos G Cava, ä/f Dante Dahlgren
  • 3.e pris Strömforsens Ice, Margareta Lundqvist

Elitklass

  • 2:a pris Strömforsens Kace, ä/f Sundqvist

Fredag 16 april

Unghundsklass

  • 1:a pris Fiskonfjällets Tua, ä/f Stefan Hörnlund
  • 1:a pris Elsa Oltokkens, ä/f Anders Burvall
  • 2:a pris Fiskonfjällets Edit, ä/f Tobias Indén

Öppenklass

  • 1:a pris Strömforsens Kace, ä/f Andreas Sundqvist
  • 2:a pris Fiskonfjällets Kira, ä/f Anna Norén 
  • 3:e pris Strömforsens I Noita, ä/f Carita Bäcklund
  • 3:e pris Crilos H Annie, ä/f Jonas Holmgren
  • 3:e pris Rickardsson Smilla, ä/f Robert Isaksson

Bretonklubben gratulerar alla pristagare! 

Provledare:

  • Ukl och Ekl Maria Hörnlund
  • Ökl Frida Törnberg

Domare: 

  • Fredag: Anders Hennerfors och Ulf Graipe
  • Lördag och söndag: Ulf Graipe, Ulf Rickardsson och Paul Lundblad

Ett stort tack till alla Domare, Provledare & andra funktionärer som lagt ner mycket tid på att arrangerade ett så bra prov! 

Ett stort tack även till:

Utan er alla hade vi inte kunnat arrangera detta prov! 

Pristagare fredag Ulf Graipes parti Fr v: Andreas & Strömforsens Kace, Robert & Rickardssons Smilla och Tobias & Fiskonfjällets Edit

Pristagare fredag Ulf Graipes parti Fr v: Andreas & Strömforsens Kace, Robert & Rickardssons Smilla och Tobias & Fiskonfjällets Edit

 

 

 

Pristagare fredag Anders Hennerfors parti Fr v: Stefan & Fiskonfjällets Tuva, Burre & Oltokkens Elsa, Anna & Fiskonfjällets Kira och Jonas & Crilos H Annie

 

Pristagare lördag Ulf Rs Parti: Elisabet & Renslingans Elliot

Pristagare lördag Pauls parti Fr v: Susanne & Brännbuas Echo, Dante & Crilos G Cava, Domare Paul, Andreas & Strömforsens Kace

Pristagare lördag Ulf Gs Parti Fr v: Maggan & Strömforsens Ice, Magnus & Snöfjällets Siri, Domare Ulf, Jonas & Crilos H Annie, Burre & Oltokkens Elsa

Pristagare lördag Ulf Gs Parti Fr v: Burre & Elsa Oltokken, Magnus & Snöfjällets Siri, Jonas & Crilos H Annie. På bilden saknas Maggan & Strömforsens Ice,

Pristagare lördag Pauls parti Fr v: Domare Paul, Susanne & Brännbuas Echo, Dante & Crilos G Cava, Domare Paul, Andreas & Strömforsens Kace

Pristagare Lördag Ulf Rs parti: Elisabet & Renslingans Elliot

 

Pristagare söndag Ulf R parti Fr v: Lennart & Spakken-Shaz, Stefan och Fiskonfjällets Zita och Fiskonfjällets Tua, Tobias & Fiskonfjällets Edit, Domare Ulf R

Pristagare söndag: Maggan & Strömforsens Ice och Provledare Maria

 

Provledare Maria och Pristagare Burre & Elsa-Oltokken

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back To Top